30 lat DK przy parafii św. Ignacego we Wrocławiu

Świętowaliśmy Jubileusz 30 lat Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, przy parafii p.w. Św. Ignacego Loyoli, „na Stysia” we Wrocławiu. Trzydzieści lat minęło od czasu, kiedy dobry Bóg poruszył kilka serc w małżeństwach tak mocno, że złączył pierwsze sakramentalne pary w jedną, małą wspólnotę kręgu Domowego Kościoła. Jest jubileusz, jest moc wydarzeń, i jest też radość, by podjąć świętowanie we wspólnocie, budowanej od lat obecną Jezusową Miłością.

Czas świętowania wspólnoty przypadł na dzień 5 i 6 października 2013, dwa dni, by dłużej cieszyć się obecnością wyjątkowych gości, radować spotkaniami z bliskimi sercem i smakować jedności w Panu. Zaczęliśmy zebrani w górnym kościele od modlitwy uwielbienia. Zaprzyjaźniony zespół muzyków, pieśniami i wspólną modlitwą spontaniczną, otwierał serca obecnych i razem stawaliśmy w radości chwalenia dobrego Boga. Chwalenia za wszelkie wielkie rzeczy, jakie uczynił w naszym życiu, za to, że Jezus Chrystus jest naszym Panem, że powołał nas do życia w Jego miłości, że w Jego obecności doświadczamy pełni radości dzieci bożych. Wszyscy śpiewaliśmy refren pieśni, która oddała atmosferę tej chwili jubileuszu: „(…) Wielbimy Cię, Alleluja, chwalimy Cię, Alleluja (…)”. Staliśmy na wspólnej modlitwie w jedności, śpiewaliśmy i klaskaliśmy Panu naszemu Jezusowi, a w sercach wzrastała radość.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia była prezentacja przygotowana przez filary wspólnoty – czyli pary małżonków. Mogliśmy oglądać zdjęcia z całego czasu istnienia „mocnych wspólnotą” – od pierwszych dni jej powołania do życia, poczynając od czarno-białych fotografii, po aktualne, z rekolekcji w 2013 roku. Prezentujący pokazywali nam kolejne lata, wydarzeń, wspólnotowych wyjazdów, rekolekcji, spotkań modlitewnych i inicjatyw realizowanych w tym bogatym czasie. Po prezentacji, obecna para rejonowa, Ewa i Jurek Józefczykowie wraz z moderatorem o. Maciejem, odczytali nam, zebranym, serdeczności i życzenia otrzymane od zaproszonych gości, którzy z różnych przyczyn nie mogli dołączyć do naszego świętowania. Odczuliśmy, że każde małżeństwo, krąg i rejon są częścią wielkiej wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Jednym z przemiłych akcentów tej części dnia były życzenia, złożone nam przez ks. Jacka Olszewskiego i parę diecezjalną, Danę i Darka Stępniów. Uzupełnieniem życzeń dla członków rejonu IV było podarowanie figury Maryi Niepokalanej – to był piękny akcent jedności wspólnoty i naszej obecności w Ruchu Światło-Życie.

Pierwszy dzień świętowania podsumowaliśmy Spotkaniem Miłości – Agape. Przenieśliśmy się do sal na V piętrze domu parafialnego. Tam o. Maciej Konenc, błogosławieństwem kapłańskim udzielonym obecnym, rozpoczął czas serdecznych spotkań indywidualnych, czas dzielenia się posiłkiem, ciastem, słodkościami i – jak na jubileusz przystało – wykwintnym, okolicznościowym tortem. Oj tam! Czterema tortami – chcieliśmy w tym dniu słodyczy dla każdego, zatem jeden by nie wystarczył. Rozmowy, radości i pogawędki trwały i trudno było je zakończyć. Myślę, że w sercu każdego z nas, co chwilę i co krok, powracała pamięć doświadczonego dobra, którym nawzajem chcieliśmy się dzielić. Wciąż przypominały się ważne chwile z naszego życia, ważne, bo w każdej źródłem był obecny w Duchu Świętym dobry Jezus. Taka była nasza wigilia jubileuszowa.

Zwieńczenie centralnych uroczystości obchodów 30-lecia nastąpiło przy uroczystym Stole Pańskim w niedzielę 6 października. W górnym kościele, o godz. 10:00, na koncelebrowanej Eucharystii z uroczystą oprawą liturgiczną, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. Św. Ignacego Loyoli, o. Paweł Pasierbek, stanęliśmy wspólnie z parafianami w rzeczywistej sakramentalnej obecności Pana Jezusa. Jeśli nasza wigilia jubileuszowa była radością „z drugiego człowieka” i z tego, że jesteśmy włączeni we wspólnotę osób Domowego Kościoła, tak świętowanie niedzieli jubileuszu wspólnie z rodziną parafialną, przyniosło doświadczenie włączenia naszej wspólnoty w rzeczywistość trwałą kościoła katolickiego – kościoła Chrystusowego, gdzie On jest źródłem naszego i chcenia, i dawania, źródłem naszej pracy i zaangażowania. W homilii ojciec Paweł mówił – w kontekście słów Papieża Franciszka – na temat „plotki”, o sprawach życia codziennego, o uleganiu prostej ludzkiej marności. W przytoczonym ewangelicznym ziarnku gorczycy odwoływał się do potęgi wiary, jaką w darze otrzymujemy włączeni w kościół Chrystusowy.

Jubileuszowa Eucharystia była zarówno dziękczynieniem za 30 lat historii życia wspólnoty Domowego Kościoła „na Stysia”, jak i prośbą o dalsze dobre prowadzenie, o kolejny czas trwania w Ruchu, o czas wzrostu i umacniania. Na naszą uroczystość zaprosiliśmy arcybiskupa Archidiecezji Wrocławskiej jego ekscelencję Józefa Kupnego. Wcześniej podjęte zobowiązania nie pozwoliły na jego obecność z nami, zwrócił się jednak do nas listem okolicznościowym, dobrym słowem i pasterskim błogosławieństwem. To był ważny akcent naszego jubileuszu, słowo arcybiskupa odczytał do nas nasz moderator o. Maciej, przewodnik naszej wspólnoty. Nadszedł czas podkreślenia dobrego daru zaangażowania wspólnoty w przygotowanie uroczystości i końcowe błogosławieństwo. Wspólną pieśnią „Zjednoczeni w Duchu” zakończyliśmy uroczystą Eucharystię i z żywej potrzeby spotkania się we wspólnocie przeszliśmy do naszych sal na czas radości bycia ze sobą, wspólną kawę, ciastko i pogawędkę…

Ten czas świętowania umocnił nas, ucieszył i pokazał, że droga Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, na którą wiemy, że w Duchu Świętym dobry Bóg nas poprowadził, to droga codziennego umacniania naszej wiary, droga czerpania bożej miłości i bożej opieki, to droga, która wypełnia pięknem nasze życie i na niej chcemy doczekać kolejnych jubileuszy.

Jeśli ten rok pracy rozpoczął się pod wezwaniem „Narodzić się na nowo”, to nasz jubileusz potwierdził, że warto, i że chcemy narodzić się na nowo i żyć dla Pana Jezusa. Alleluja!

Mieczysław Opałka – „Stysiowy”

Prezentacja pokazująca historię wspólnoty

  •  
  •  
  •