„Bóg jednoczy nas w naszej ojczyźnie i ma dla niej wspaniały plan” – świadectwo z Niepodległościowego Balu Bezalkoholowego

12 listopada 2016 r. już po raz drugi razem z mężem uczestniczyliśmy w Niepodległościowym Balu Bezalkoholowym. Dla mnie było to niezwykłe wydarzenie i jestem wdzięczna Duchowi Świętemu, że zaprosił nas na ten bal. Od kiedy pamiętam, patriotyzm i to, co działo się z Polską, było dla mnie ważne. Kiedy patrzyłam, jak słowo „patriotyzm” zamiast oznaczać troskę i miłość do naszej ojczyzny, stawało się pustym hasłem (szczególnie za czasów poprzednich rządów), a w podsłuchanych rozmowach mówiono, że „Polska istnieje tylko na mapie”, bardzo mnie to bolało.

dsc_0060

„Globalny” trend dążący do zatracenia tożsamości narodowej budził moje wielkie obawy. Lecz „gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5, 20b), jak czytamy w Słowie Bożym. Bóg rozbudzał serca tych, którzy z Nim nie bali się płynąć pod prąd i stąd organizowano specjalne Msze Św. w intencji ojczyzny, różne formy modlitw w tej intencji, przeróżne spotkania, marsze i konferencje. Te wszystkie inicjatywy cieszyły moje serce i bardzo się z nimi utożsamiałam. Ale kiedy rok temu zastanawialiśmy się z mężem, jak uczcić naszą kolejną rocznicę ślubu przypadającą na 6-go listopada, usłyszałam w Radiu Rodzina, że 7-go listopada odbędzie się we Wrocławiu piąty Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy. Odczytałam to jako szczególne zaproszenie i wielką łaskę, że możemy w tak piękny sposób świętować zarówno naszą rocznicę ślubu, jak i niepodległość naszego kraju.

dsc_0071

Zarówno rok temu, jak i w tym roku wyszłam z balu bardzo szczęśliwa i zbudowana, że tak wielu z nas chce razem świętować i cieszyć się wolnością naszej ojczyzny. Pięknym świadectwem miłości do Polski dla mnie jest szczególnie wysiłek młodego pokolenia i ich piękny występ. Pieśni, które razem z tymi młodymi śpiewaliśmy, były dla mnie tak naprawdę modlitwą, którą razem w tak pięknie zbudowanej wspólnocie zanosiliśmy do Nieba i wierzę, że jest ona wysłuchana: „Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do mnie swe modlitwy, a ja was wysłucham”(Jr 29, 12). Myślę, że w tej wspólnocie byliśmy nie tylko tymi, którzy się razem bawią, ale byliśmy przede wszystkim dla siebie świadectwem, że Bóg jednoczy nas w naszej ojczyźnie i ma dla niej wspaniały plan: „Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was – wyrocznia Pana – zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie.”(Jr 29,11)

dsc_0099

Chcę przede wszystkim podziękować tym, którzy odpowiedzieli na poruszenie Ducha Świętego i podjęli się zorganizowania tego balu. Bardzo dziękuję za wielki wysiłek, jaki włożyliście w to, abyśmy mogli razem celebrować tak ważne dla nas wartości i w ten sposób promujecie je w naszym wrocławskim (i jak się okazuje nie tylko) społeczeństwie.

dsc_0141

Będąc na Niepodległościowym Balu Bezalkoholowym, już drugi raz zobaczyłam, że wielu z nas również pragnie dalej kontynuować to piękne wydarzenie i razem cieszyć się Niepodległą Polską, dlatego też myślę, że przecież zamiast przyjść na gotowe, możemy się aktywnie włączyć w przygotowania do balu w różny sposób: modlitwą, przygotowaniem posiłków, przygotowaniem sali, a pewnie i jeszcze inna pomoc też się przyda. Myślę, że to nie musi być tak duże wyzwanie dla małej grupki ludzi, ale to ważne wydarzenie dla całej naszej społeczności. A więc drodzy organizatorzy: możecie liczyć na naszą pomoc, bo przecież Polska i jej niepodległość to nasza wspólna sprawa.

Chwała Panu Bogu za to piękne dzieło. Dziękuję.

Wiesława Mamys

dsc_0255

fot. Ewa Martyniszyn

  •  
  •  
  •