Boży pomysł na dojrzałe małżeństwo

W dniach 19-26 sierpnia 2012 r w Sulistrowiczkach k/Sobótki odbyły się rekolekcje tematyczne pt. „Boży pomysł na dojrzałe małżeństwo”. Wzięło w nich udział 16 par + para prowadząca i ksiądz.

Większość małżeństw miała staż małżeński ponad 25 lat (rekordziści 52 lata) i była po pełnej formacji DK

Niektóre małżeństwa, już od kilku, a nawet kilkunastu lat, z powodów zdrowotnych nie brały udziału w 15-dniowych rekolekcjach oazowych i bardzo cieszyły się, że są krótkie (tygodniowe) rekolekcje, które jeszcze mogą przeżyć. Na rekolekcjach panował duch jedności, mimo że spotkały się tu małżeństwa z naszej archidiecezji (9) oraz z Gdyni (3) i po 1 parze z diecezji: legnickiej, świdnickiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i katowickiej.

Program ramowy obejmował: namiot spotkania, jutrznię, eucharystię, konferencje, spotkania kręgów, spotkania wieczorne oraz omówienie i przeprowadzenie 2 zobowiązań – modlitwy małżeńskiej oraz dialogu małżeńskiego. Dzień wycieczkowy w środku rekolekcji pozwolił się odprężyć i poznać uroki naszych okolic. Zwiedziliśmy wspólnie zamek Książ oraz katedrę i Kościół Pokoju w Świdnicy, a w wolnym czasie indywidualnie większość z nas przeżyła drogę krzyżową, utworzoną niedawno na żółtym szlaku na Ślężę.

Również wielkim przeżyciem dla uczestników było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, co stanowiło ważny element Bożego pomysłu dla dojrzałych małżeństw. Celebracja odbyła się podczas uroczystej eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

 Rekolekcje zakończono godziną świadectw. Wszyscy podkreślali wartość poruszanych tematów: Wiek dojrzały w planie Bożym, Kiedy dzieci dorastają, Kiedy dzieci opuszczają dom rodzinny, Dziadkowie i wnuki, Jak zachować się wobec cierpienia i choroby, Przejście na drugą stronę życia, Jak dojrzałe małżeństwa mogą służyć w Ruchu i w parafii oraz W wieku dojrzałym też się nie nudzimy.

Dziękowano także za sposób prowadzenia konferencji: prezentacja komputerowa + świadectwa uczestników oraz podsumowanie kapłana, co pozwoliło aktywnie uczestniczyć w konferencjach nawet niedosłyszącym i niedowidzącym.

W zakładce „Świadectwa” zamieszczone są 2 świadectwa uczestników.

Krysia i Wiesiek Bratkowie

  •  
  •  
  •