Echa z Jesiennego Dnia Wspólnoty 2018

Jesienny Dzień Wspólnoty 

21 października 2018 r.

Rejon I Ruchu Światło Życie – Wrocław Wschód 

parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, Wrocław – Strachocin

Powołanie do służby. 

W czasie Eucharystii i katechezy Ks. Wojtek Jaśkiewicz skupił się na postawie służby w Ruchu, naszego powołania na tej codziennej drodze wzrastania w Panu. Służby, jako animatora (animatorów) i służby Ruchu na rzecz Kościoła całej naszej archidiecezji. Postawił m.in. pytanie czy realizujemy zadania Ruchu tak, jak widział to Ks. Franciszek Blachnicki? Czy przemieniamy cały Kościół? Gdzie jesteśmy dziś w tej służbie? Czy czekamy aż ktoś zaprosi nas do pracy, bo może nie wiemy, co powinniśmy robić?

Rozeznawajmy nasze powołanie! Wzywajmy Ducha Świętego! On wskaże, do czego nas Pan potrzebuje dzisiaj!

(zdjęcia: Ela Sudół)

Rejon II Ruchu Światło Życie – Wrocław Zachód 

parafia pw. św. M.M. Kolbego we Wrocławiu

Bóg pokazuje drogę. Jeśli słuchamy Boga, okazuje się że łowimy ryby wtedy, gdy po ludzku wydaje się to niemożliwe. Powołanie trzeba pielęgnować i odkrywać w nim najistotniejszy element, swoje najważniejsze zadanie.

W czasie Eucharystii jeden z pilotowanych kręgów przyjął Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela, a drugi w uroczysty sposób wyraził decyzję kontynuowania formacji w ramach Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

zdjęcia: Michał Szepietowski

Rejon IV Ruchu Światło Życie – Wrocław Południe

parafia św. Franciszka z Asyżu

Już w liturgii słowa wybrzmiewało, czym jest powołanie, bo słuchaliśmy o Słudze Jahwe, który dał swoje życie na okup za wielu i dzięki temu spełnił wolę Ojca, abyśmy wszyscy mogli dostąpić usprawiedliwienia.

  • nie o to chodzi, aby prosić Boga o zrobienie dla nas tego czy tamtego, ale byśmy czynili to, o co On nas prosi, albo raczej poleca nam wykonać;
  • paradoksem jest, iż otrzymujemy wszystko wtedy, kiedy Bóg nie daje nam tego, czego chcemy;
  • nie troszcząc się o nagrodę, okazujemy zaufanie Temu, który tę nagrodę dla nas przygotował;
  • autorytet wypływa nie z możliwości rozkazywania, ale z gotowości do służenia;
  • droga krzyżowa jest przede wszystkim drogą służby, a nie cierpienia.

Dagna

Do niedawna była związana ze wspólnotą na Wojszycach, czyli w parafii, na terenie której mieszkała. Czuła się w tej wspólnocie dobrze i tam służyła. Jednak w pewnym momencie odpowiedzialna za wspólnotę, Ola, powiedziała jej: „Dagna, pójdziesz na Kruczą, bo tam potrzebna jest animatorka”. Nie było to dla niej łatwe. Była tym wszystkim nawet trochę przerażona, bo miała zostawić to, co znała i z czym była związana, i pójść do całkiem obcej parafii, a w dodatku do wspólnoty, którą opiekował się wtedy kapłan z oazą nie mający zbyt wiele wspólnego. Z perspektywy czasu okazało się jednak to Bożym planem i działaniem zarówno dla jej życia, jak i dla tamtej wspólnoty. To zaangażowanie bowiem ożywiło ją samą. Dzięki temu dalej jest w Ruchu, bo ta służba odnowiła jej posługę. Widzi również konkretne dobre owoce swojej pracy w tamtej wspólnocie, a to przynosi jej ogromną radość. Jest wdzięczna Panu Bogu, że dał jej odwagę posłuchać Go, gdy ją wezwał do tego zadania. To doświadczenie utwierdziło ją również w przekonaniu, że osoby odpowiedzialne, które Pan Bóg przy nas stawia w danym czasie (w jej przypadku była to właśnie Ola), rzeczywiście pomagają nam rozeznać, do czego Bóg nas powołuje.

***

Na zakończenie Dnia Wspólnoty owocami swojej pracy podzieliły się również dzieci, które pod przewodnictwem Ani i Bartka z diakonii wychowawczej zaśpiewały piosenkę „Już teraz we mnie kwitną Twe ogrody”, prezentując przygotowany przez siebie plakat: „Moje życie jest jak ogród”. Następnie we wzruszającej rymowance przedstawiły owoce Ducha Świętego, a na koniec poczęstowały wszystkich prawdziwymi jabłkami.

Rejon VII Ruchu Światło-Życie Oława

  •  
  •  
  •