„Jeśli bowiem przebaczycie ludziom… „

Piękny to był dzień wspólnoty w rejonie Wrocław-Wschód. A to z racji samego tematu MIŁOSIERDZIE WE WSPÓLNOCIE jak i owocnego spotkania się w tak licznym gronie uczestników. Mimo rześkiej, jeszcze wg kalendarza zimowej aury, przybyło bardzo dużo całych rodzin z dziećmi i innych osób, chyba z wszystkich zakątków naszego rejonu, aby spotkać się w jak zawsze gościnnych progach, u księdza Edwarda z Psiego Pola.


002
003 004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Był też z nami obecny założyciel naszego Ruchu Ksiądz Franciszek Blachnicki, którego wysoka postać z uśmiechniętym obliczem widniała z przodu kościoła.

Powitali nas tradycyjnie Jola i Krzysiu Mikosowie wraz z diakonią muzyczną.

012

013

 

 

 

 

 

 

 

014 010

 

 

 

 

 

 

 

Na Eucharystię przybyło aż pięciu kapłanów, a więc znacznie więcej niż tradycyjnie. Wśród nich znamienity gość, sam Moderator Diecezjalny Ruchu, ks. Grzegorz Michalski.

 

020

Ksiądz Jan w pięknej homilii nawiązał do obrazu Przemienia Pańskiego, znajdującego się w Kościele pw. NMP w Nowogródku. Przypomniał ofiarę życia jedenaście Sióstr Nazaretanek, rozstrzelanych przez hitlerowców, przypomniał ks. Aleksandra Zienkiewicza związanego z tamtym miejscem i znanego jeszcze za życia wielu obecnym członkom Ruchu. Powiedział, że Jezus chce, abyśmy oddali mu swoje życie do końca, że możemy pójść za nim w każdej chwili i na każdym etapie naszego życia. Dziś Jezus nam przypomina i mówi, że jest Bogiem, że żyje i że za Nim mamy iść, słuchając Jego głosu.

024

027

 

Pod koniec Eucharystii członkowie nowego, pilotowanego kręgu Domowego Kościoła uroczyście przyjęli Jezusa Chrystusa za swojego pana i Zbawiciela. Za Moderatorem Diecezjalnym powtarzali ten akt wszyscy obecni. Dla mnie osobiście też było to wielkie przeżycie ponownego zawierzenia się Jezusowi.

030

Po Eucharystii katechezę tematyczną „Miłosierdzie we wspólnocie” wygłosił Moderator Diecezjalny Ks. Grzegorz Michalski. Nawiązał w niej do opracowania ks. Franciszka Blachnickiego „Istotne cechy ruchu eklezjalnego”, w którym jest także mowa o wspólnocie i jej cechach. Mówił też , nawiązując do tematu dnia, że najtrudniejsze we wspólnocie jest doświadczenie grzechu, który zabija relacje międzyludzkie i relacje z Bogiem. Mój grzech dotyka całej wspólnoty. Dlatego potrzebne jest we wspólnocie doświadczenie przebaczenia i miłosierdzia.

 

 

 

031Po katechezie odśpiewaliśmy Moderatorowi Diecezjalnemu gromko pieśń z życzeniami, z okazji przypadających akurat w tym dniu Jego imienin. Była to dla nas dodatkowa niespodzianka tego pięknego dnia.

 

 

 

 

W Godzinie Świadectw o kierownictwie duchowym, swoim Sakramencie Pojednania i posłudze stałego spowiednika mówili bardzo ciekawie:

034 Jacek Gładki

 

 

 

 

 

035

oraz Ewa i Andrzej Małolepszy.

 

 

 

 

036Tuż przed modlitwą uwielbienia dodał parę słów Jurek Prokopiuk, m.in. o pójściu za Panem, które otwiera Jego miłosierdzie i o uzdrowieniu swojej córki za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, wspomnianego w homilii.

Przed spotkaniem w grupach zabrzmiała bardzo mocno, Panu na chwałę, modlitwa zgromadzonych, którą poprowadził Jurek. Czuło się powiew Ducha Świętego i Jego umocnienie, które spływało na nas.

Także na spotkaniu w grupach było bardzo ciekawie. W tej, w której uczestniczyłem, ale i na pewno w pozostałych, bardzo szczerze i głęboko dzieliliśmy się tematem przebaczenia i pojednania, na bazie osobistych przeżyć. Warto zaufać Bogu i Jego słowu. „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski” (Mt 6,14)

Spotkanie zakończyła tradycyjna agapa a podczas niej wiele, bardzo wiele przyjaznych i duchowych rozmów w kuluarach. Chwała Panu!

Do zobaczenia w maju, na wielkanocnym dniu wspólnoty. Koniecznie przyjdźcie 🙂

Tekst: Mieczysław Kobierski

Zdjęcia: Ela Sudół

 

  •  
  •  
  •