LITURGIA, KTÓRA EWANGELIZUJE 20.10.2007

W sobotę 20 października w parafii Matki Bożej Miłosierdzia odbyły się warsztaty liturgiczne na temat „Posługi w liturgii Eucharystii”. Mimo, iż temat dotyczy każdego jako uczestnika Liturgii, szczególnie zaś członków Ruchu Światło-Życie, który jest ruchem odnowy biblijno-liturgicznej, to jednak udział wzięła garstka ludzi. Niestety, nie zmienił tego nawet fakt, iż już od dłuższego czasu nie było w diecezji żadnych warsztatów tego rodzaju. Nie zniechęciło to jednak księdza Jacka Tomaszewskiego, żyjącego Liturgią i troszczącego się od wielu lat, by Liturgia była jednym z najpiękniejszych momentów życia jego owieczek.

Potrafiący i zaciekawić, i zmusić do myślenia kapłan, poprowadził jedne z lepszych warsztatów liturgicznych, w jakich miałem okazję wziąć udział. Można było usłyszeć wiele informacji i zaleceń dotyczących zarówno naszej postawy podczas liturgii, jak i samego jej rozumienia, uczestnictwa i postawie służby. Mogliśmy usłyszeć, czym przejawia się prawdziwa służba liturgiczna i jakimi cechami powinniśmy się wykazywać, o co powinniśmy dbać i jak sprawiać, by Liturgia nie była tylko technicznym obrządkiem. Mogliśmy usłyszeć również, czego się wystrzegać podczas przygotowywania Liturgii i wystroju kościoła, jak widzieć możliwości nawet w najtrudniejszych warunkach, uniemożliwiających wypełnienie przepisów liturgicznych oraz jak sprawiać, by Eucharystia stawała się dzięki temu wszystkiemu ważna nie tylko dla nas, ale i dla wiernych, korzystających z Niej dzięki nam.

Wszystko to tylko po to, by odkrywać i pokazywać innym piękno Liturgii, by jednoczyć i budować Kościół, by Eucharystia była rzeczywiście pięknym obrzędem, a nie tylko przedstawieniem zgromadzonym ludziom tego, co rozumie tylko garstka. Myślę, że każdy uczestnik skorzystał na tych warsztatach bardzo wiele i choć nie były omówione szczegółowo posługi liturgiczne, to jednak wiedza, którą zdobyliśmy, przynajmniej w połowie ułatwi nam ich wykonywanie. To bardzo wiele biorąc pod uwagę ilość błędów, bylejakość i obojętność, które coraz częściej widzimy podczas naszych parafialnych Eucharystii, a przecież są one równie ważne, jak i te uroczyste. Dlatego tak ważne jest, byśmy dbali o jakość naszych postaw i naszej służby zarówno dla nas samych, jak i dla braci w Chrystusie.

Pozdrawiam w Panu
Piotr Pobikrowski

  •  
  •  
  •