Liturgiczne wskazówki na Wielki Tydzień

Powoli wszyscy oswajamy się z panującą epidemią, szczególnie z nowymi okolicznościami życia i społecznego funkcjonowania. Dotyczy to również sfery religijnej, aktywnego uczestnictwa w liturgii Kościoła i przeżywania swojej wiary. W ostatnich tygodniach wiele dyskutowano o tym publicznie, zwłaszcza w prasie, telewizji oraz Internecie. W tym miejscu, jako Diecezjalna Diakonia Liturgiczna, zachęcamy do skorzystania z dobrodziejstwa sieci i pojawiających się liturgicznych wskazówek, które z pewnością ubogacą nasze przeżywanie Wielkiego Tygodnia, a przede wszystkim Triduum Paschalnego.

Przepisy liturgiczne

W tym trudnym czasie wprowadzono zmiany w niektórych obrzędach liturgicznych oraz opublikowano liczne dokumenty, tworzone przez biskupów ordynariuszy czy komisje episkopatu. Niemal wszystkie dostępne są w Internecie. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza dyspensami udzielanymi przez biskupów. Tym bardziej, że dokumenty te regulują tymczasowe normy uczestnictwa w liturgii.

Przeżywanie liturgii w domu

W tej kwestii pojawiło się już wiele wywiadów prasowych i materiałów video. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości i potrzebował wskazówek, to warto przeczytać wypowiedź rzecznika KEP, rozmowę z liturgistą, ks. prof. Dominikiem Ostrowskim (PWT Wrocław) czy obejrzeć nagranie o. dra Tomasza Grabowskiego OP, wieloletniego dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Wejść w Triduum

Święta Paschalne, bez względu na okoliczności, są szansą na odnowę naszej wiary, przejście z Chrystusem ze śmierci do życia. Dlatego tym bardziej warto nie zaprzepaścić tego czasu. Choć niemal dla wszystkich będzie on spędzany w domu, nie oznacza to, że mamy rezygnować z głębokiego przeżywania Triduum Sacrum. Tym bardziej warto śledzić niektóre inicjatywy. O wejściu w tajemnicę paschalną mówił m.in. wykładowca rzymskiego „Anselmianum” o. Dominik Jurczak OP w wywiadzie da Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z kolei ks. Krzysztof Porosło z Krakowa, wraz z tamtejszym Ruchem Światło-Życie, przygotował materiały mające pomóc nam przeżyć ten świąteczny czas. Znajdziecie tam m.in. modlitwy Liturgii Godzin i cenne wprowadzenia. Inną inicjatywą wartą uwagi jest strona swietawdomu.pl, stworzona przez Archidiecezję Poznańską. Dla chcących poznać, czym jest Triduum, polecamy serwis paschalny portalu liturgia.pl.

Oczywiście warto śledzić także informacje pojawiające się na stronach naszych parafii i w miarę możliwości (transmisji internetowych) włączać się w uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego. Moderator diecezjalny Ruchu już zapowiedział, że dostępne będą również nagrania online Triduum sprawowanego z parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu wraz z rekolekcyjnymi konferencjami. Natomiast na ogólnopolskiej stronie internetowej Ruchu pojawiła się inicjatywa „Pascha z Ojcem”, dzięki której można odsłucha archiwalne nagrania paschalne ks. Franciszka Blachnickiego.

Bogactwo treści

Święta paschalne każdego roku zdumiewają uczestników nieco odmiennym przebiegiem liturgii, ale przede wszystkim bogactwem tekstów. Dlatego też warto w tym czasie sięgnąć po Liturgię Godzin i wraz z domownikami włączyć się we wspólną modlitwę Kościoła. Osobną kwestią jest zawartość Mszału Rzymskiego. Jeśli ktoś tylko ma możliwość (także poprzez Internet) warto przeczytać i rozważyć treści poszczególnych modlitw wypowiadanych przez kapłana podczas kolejnych celebracji liturgicznych. Nikogo również nie trzeba zachęcać do pochylenia się nad czytaniami, które, zwłaszcza w Wigilię Paschalną, przedstawiają dzieje Zbawienia i zwiastują nowinę o odkupieniu człowieka.

Oby, pomimo smutnych okoliczności, każdy z nas mógł się niebawem radować ze Zwycięstwa Chrystusa i jego Chwalebnego Zmartwychwstania!

Marek Szajda
Diecezjalna Diakonia Liturgiczna

  •  
  •  
  •