Pierwsze spotaknie DDKS w roku 2021

W miniony poniedziałek, 25 stycznia, DDKS spotkał się pierwszy raz w tym roku kalndarzowym.

Udało się nam wypełnić postanowienia z poprzedniego spotkania.

Opublikowaliśmy już materiały związane z logiem Ruchu naszej archidiecezji – szczegóły w aktualności Logo Ruchu Światło-Życie archidiecezji wrocławskiej.

Rozpoczęliśmy też formację według materiałów Wolni i wyzwalający w mediach. Choć tu już pierwsze spotkanie, „Nowy człowiek w sieci”, zajęło nam więcej czasu niż powinno było i trzeba będzie dokończyć to spotkanie przy następnej okazji. Treści jednak wzbudzały wiele interesujących dyskusji i zdecydowaliśmy się nie ucinać ich tylko z powodu czasu.

Podam tu tylko jeden przykład. Autor odnosi się (między innymi) do problemu jakości technicznej i merytorycznej grafik o tematyce religijnej, jakie często zamieszczamy (czy tylko udostępniamy dalej) na naszych profilach społecznościowych. I to jest sformułowanie ogólne, z którym trudno się niezgodzić – istotnie, powinniśmy zabiegać o jak najwyższą jakość. Ale dyskusje wywołał przykład przywołany przez autora, który powołał się na serwis Dayenu jako przykład odbrego źródła wysokiej jakości materiałów.

O ile wszyscy zagadzaliśmy się, że ich materiały są technicznie na wysokim poziomie, to już merytoryka budziła zastrzeżenia. Weźmy bowiem np. obrazek Eucharystii z tekstem „przez żołądek do serca”. To sformułowanie może u niektórych budzić opór, jako balansujące już na granicy naruszenia pewnego sacrum. Nie wszyscy ocenimy to tak samo, ale skoro wiemy, że są tacy, którzy uznają, że to już za daleko, to może właśnie nie powinniśmy stosować takich materiałów? Ostatecznie wszak:

Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.

1 Tes 5, 22

Adam Badura
diecezjalna diakonia komunikowania społecznego

  •  
  •  
  •