Prawda – Krzyż – Wyzwolenie – w IPN i u nas

Dzisiaj, tzn. 28 września 2020 r., Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN swoje pierwsze spotkanie z cyklu Tajemnice bezpieki poświęci ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Będzie ono przebiegało pod hasłem: Prawda + Krzyż + Wyzwolenie – ks. Franciszek Blachnicki, kapłan, który rzucił rękawicę Kremlowi, a jednym z rozmówców będzie dr Robert Derewenda, członek Ruchu Światło-Życie, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego, historyk i wykładowca na KUL-u.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 1730 i można je będzie również oglądać w intrenecie (także w późniejszym terminie) na kanale IPNtv pod tym linkiem (Uwaga! Rozmowa zaczyna się tuż po 4 minucie). Serdecznie zapraszamy!

Chociaż nie było to przez nas zaplanowane, ale bardzo cieszymy się z pewnej zbieżności, bo właśnie dzisiaj nasza Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego w ramach jednej z wielu akcji podejmowanych przez nasz Ruch Światło-Życie dla uczczenia zbliżającej się 100 rocznicy urodzin Założyciela, zaplanowała zapowiedź o zamieszczaniu kolejnych cytatów z książki Ojca: PRAWDA – KRZYŻ – WYZWOLENIE.

Będziemy je publikować wieczorem, 2 razy w tygodniu na stronie oazowej (również na Facebooku): w środy i niedziele.

Mamy nadzieję, że taka forma pozwoli w prosty sposób zapoznać się z tym treściami, do których w Ruchu sięga się jeszcze ciągle chyba zbyt rzadko, a wydaje się, że są one bardzo istotnie i ciągle aktualne, może nawet dzisiaj jeszcze bardziej niż wtedy, gdy Ojciec je podejmował.

Sam Ojciec w przedmowie do tej publikacji m.in. tak napisał:

Jest to zbiór artykułów, rozważań, referatów, przemówień i  deklaracji, które powstały (…), jako reakcja na aktualne wydarzenia i próba zajęcia stanowiska i naświetlenia, dania odpowiedzi w chwilach domagających się tego.

(…) Wszystkim Współbraciom – Polakom walczącym w obronie tych samych wartości w Kraju i na Emigracji dedykuję wszystkie te słowa zawarte w tym zbiorze w nadziei, że dopomogą im one do pogłębienia motywacji tej walki i umocnienia nadziei na ostateczne zwycięstwo Prawdy i Miłości w naszej Ojczyźnie.

Franciszek Blachnicki. Prawda – Krzyż – Wyzwolenie. Carlsberg 1985 s. 5, 6

Kto wie, może tym sposobem zachęcimy również niektórych z Was do sięgnięcia po tę książkę i zapoznania się z nią w całości (można ją nabyć m.in. w naszej Diakonii Słowa, która od niedawna znajduje się w Centrum Ruchu Światło-Życie we Wrocławiu przy pl. Staszica 4)?

Agnieszka Kowal
Diakonia Komunikowania Społecznego

  •  
  •  
  •