„Przyjmij zaproszenie na ucztę!”

Zapraszamy do lektury relacji z rekolekcji dla młodzieży w formie połączenia spotkań on-line, indywidualnej wyprawy otwartych oczu oraz Eucharystii w parafii.

Drugi tydzień ferii zimowych był okazją dla młodzieży, aby pogłębić swoje rozumienie Eucharystii poprzez udział w rekolekcjach indywidualnych organizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej. Ich temat – zaproszenie na Ucztę – rozważany był w oparciu o ikonę Trójcy Świętej A. Rublova oraz słowa ojca Franciszka Blachnickiego.

Mimo, że spotkania wspólnoty odbywały się on-line, to jednak nie tylko one wypełniały każdy z rekolekcyjnych dni. Po porannej katechezie, każdy z uczestników wybierał się na spacer – oazową wyprawę otwartych oczu,  aby przemyśleć usłyszane treści i przygotować swoją refleksję do popołudniowego udziału w grupie dzielenia. Potem natomiast każdy w swojej parafii uczestniczył w wieczornej Mszy Św., a przed snem gromadziliśmy się na naszą wieczorną modlitwę.

Uczestnicy tak wspominają ten czas:

  • Mimo pewnej niechęci do elektronicznej formy spotkań muszę przyznać, że rekolekcje przeżyłem równie dobrze jak te tradycyjne ,wyjazdowe. Sposób ich przeprowadzenia, w oparciu o ikonę Trójcy, pokazuje, że Bóg przemawiać może do nas w niezliczoną ilość sposobów, a coś co może być oczywiste na pierwszy rzut oka kryje za sobą istotne głębsze znaczenie.
  • Te rekolekcje wyjątkowo nauczyły mnie, że Eucharystia nie jest tylko tym, co widzimy. Eucharystia jest bowiem życiem i odkupieniem. Niezależnie gdzie jest sprawowana, jednoczy Ona niebo z ziemią. Szczególnie dziękuję Trójcy Świętej za przybliżenie tajemnicy Eucharystii. Przyjmując Pana Jezusa w Komunii Świętej, zaczynam na nowo doświadczać Jego bliskości oraz otrzymuję siły do staczania walk wewnętrznych.
  • Rekolekcje były dla mnie dopełnieniem tegorocznego Adwentu. Motywem przewodnim była Eucharystia. Jeszcze bardziej zapragnęłam być na Niej świadomie. Nie było mi dane z przyczyn niezależnych ode mnie w tym czasie być na Eucharystii, ale pragnienie wzrosło jeszcze bardziej. Poznałam przepiękną symbolikę Ikony, która już od dłuższego czasu jest mi bliska ale nigdy jej tak nie czytałam. Na pewno w tej chwili będzie miała szczególne miejsce w moim pokoju.

Chociaż czas czterodniowych rekolekcji się skończył, uczestnicy czekają jeszcze na ostatni – piąty dzień, który jako swoisty „epilog” chcą przeżyć już nie on- tylko off-line. W planach jest na przełomie wiosny i lata wspólne wybranie się na wyjazd, aby jakby dopełnić nasze doświadczenie wspólnoty z Bogiem i z nami. Chwała Panu!

ks. Marcin Sternal

  •  
  •  
  •