Relacja ze święceń prezbiteratu dk. Marcina Józefczyka

dk. Marcin Józefczyk na święceniach prezbiteratu
dk. Marcin Józefczyk na święceniach prezbiteratu

Oby Bóg, który rozpoczął w Tobie dobre dzieło, sam go dokonał.


Z ludu i dla ludu

W sobotę 23 maja 2020 roku w Kościele pw. Opatrzności Bożej na Wrocławskim Nowym Dworze, abp Józef Kupny, w obecności bp Andrzeja i bp Jacka, namaszczał dziesięciu nowych Kapłanów. Wśród nich naszego oazowego kapłana Marcina Józefczyka.

Inna rzeczywistość, dużo ograniczeń, inne miejsce, a jednak kolejna uroczystość Święceń prezbiteratu. Tak samo piękna, doniosła i przenikana tajemnicą Wieczernika i kapłaństwem na wzór Melchizedeka.

Miłość do Jezusa i każdego człowieka oraz służba zawsze i pomimo wszystko, to główne przesłanie homilii wygłoszonej przez ks. arcybiskupa. Nowi kapłani napotkają w życiu przeciwności, wrogość, agresję, zawsze i każdemu mają okazywać miłość, uwagę, empatię, miłosierdzie, czerpiąc moc z Jezusa.

Nigdy nie będziesz dobrym kapłanem – podkreślał wrocławski metropolita – jeśli nie zobaczysz w wiernych, w tej osobie, której będziesz posługiwał, z którą się spotkasz, Chrystusa. Posługa to nie to samo, co grzeczna obsługa klienta. Owszem, jak twierdzą socjolodzy, często kościół czy parafia traktowana jest jako punkt usługowy, świadczący usługi w zakresie życia religijnego, to jednak nie może być usprawiedliwieniem dla zachowania bezdusznego, urzędniczego, wyzutego z miłosierdzia.

Po święceniach kapłani zostaną posłani do wspólnot parafialnych, by tam być z wiernymi i dla wiernych, aby umacniali wiernych w wierze, nieśli nadzieję, rozpalali miłość do Boga, katechizowali dzieci i młodzież, posługiwali chorym, pomagali biednym, byli blisko wiernych i na miejscu rozpoznawali ich duchowe potrzeby.

Arcybiskup wspomniał również, że po raz pierwszy napisał list do rodziców, który przekaże przez neoprezbiterów. Na koniec życzył im, aby św. Jan Paweł II oraz Prymas Tysiąclecia, oczekujący na dar beatyfikacji, byli dla nich wzorem życia kapłańskiego

Naszemu oazowemu, nowo wyświęconemu kapłanowi Marcinowi życzymy, aby wszystkie słowa arcybiskupa stały się rzeczywistością, a on sam poddawał się oraz przyjmował dary i charyzmaty Ducha Świętego. Takie same życzenia pragniemy przekazać ks. Michałowi, który w ubiegłym roku jako diakon posługiwał z nami na rekolekcjach ONŻ II stopnia dla rodzin oraz wszystkim pozostałym neoprezbiterom.

Aida Matys


Galeria

Stop-klatki z transmisji online, dostępne również na Google Zdjęcia: 2020-05-23 Święcenia prezbiteratu dk. Marcina Józefczyka.

  •  
  •  
  •