WARSZTATY LITURGICZNE 05.02.2005


W ostatnią sobotę w parafii Św. Maurycego odbyły się warsztaty liturgiczne prowadzone przez ks. Marka Adaszka z diecezji legnickiej. Towarzyszył nam także nasz moderator diecezjalny ks. Bogusław Stec. W spotkaniu wzięło udział wiele osób zakochanych w Liturgii. Była młodzież i tatusiowie z Oazy Rodzin. Ks. Marek przywiózł ze sobą także kilka osób z Legnicy.

ks. Maciej

Ćwiczenia duchowo-praktyczne toczyły się wokół tematyki nowego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego. Zajęły nam one cały dzień. Dzień pełen modlitwy, jak to w Oazie. Przeżywanie wspólnoty w Liturgii Godzin, Eucharystii, a także przy stole. To było takie święto Liturgii dla nas, któremu patronowała Św. Agata dziewica i męczennica.

Warsztaty

Wykłady ks. Marka rzuciły nowe światło na sprawy związane ze zmianami w Liturgii, a także na to, co się wcale nie zmieniło. Do Eucharystii przygotowaliśmy się poprzez dzielenie Słowem Bożym, jakie Kościół nam na ten dzień przygotował. Nie należy bać się studiowania dokumentów Kościoła, 
trzeba zwracać baczną uwagę na ich aktualność oraz na to, że musi nam zależeć na świętości i pięknie Liturgii – tak pokrótce można by podsumować całodzienne rozważania. Zostało nam zaprezentowane wiele ciekawych książek, które mogliśmy od razu na miejscu zakupić. Zrozumieliśmy również, że w naszych parafiach jest jeszcze wiele do zrobienia.

Spotkanie zakończyliśmy nieszporami. Rozeszliśmy się do domów z wezwaniem Jezusa w sercu: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”.

Michał Szepietowski

  •  
  •  
  •