Wielkopostny Dzień Wspólnoty – Oława, Oleśnica

W miniony weekend uczestniczyliśmy w Dniach Wspólnoty – najpierw w sobotę, 9 marca, w Oławie a następnie w niedzielę, 10 marca, w Oleśnicy. Oba rejony przygotowały się solidnie do powyższego, byliśmy ubogaceni udziałem w tych spotkaniach.

W Oławie – Rejon XII Domowego Kościoła – dotarliśmy na modlitwę uwielbienia prowadzoną przez młodzież tego rejonu. Wspólnie z nią, w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, członkowie DK adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie wspólną modlitwą i śpiewem. Prosiliśmy o dary Ducha Św. potrzebne w naszych małżeństwach, rodzinach, parafiach, w naszych wspólnotach. Kilkadziesiąt minut upłynęło bardzo szybko. Na koniec każdy, indywidualnie, był błogosławiony Najświętszym Sakramentem. Po modlitwie przeszliśmy do pobliskiej szkoły podstawowej, aby tam kontynuować Dzień Wspólnoty.
Ks. Jacek Olszewski przedstawił w konferencji temat powszechności Kościoła z pomocą młodzieży. Wydrukował szereg napisów, które wręczył młodzieży (to co widoczne w Kościele np. urzędy, parafie, biskupstwa, budynki itd.; następnie to co niewidoczne: charyzmaty, służebność, modlitwa itd.; wreszcie różne kręgi przynależności do Kościoła: katolicy, prawosławni, protestanci, pozostałe wielkie religie od judaizmu począwszy). Następnie wywowływał posiadaczy odpowiednich terminów. Młodzież ukazywala różne aspekty Kościoła. Całość na bieżąco tłumaczył. Naszym zdaniem zrobił to bardzo przystępnie, prosto, w sposób zrozumiały zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Później jeszcze my mówiliśmy o potrzebie podjęcia diakonii w Ruchu, braliśmy udział w agapie i wyjechaliśmy do Wrocławia na wielkopostne rekolekcje w parafii Św. Maksymiliana.

Rejon XI – Oleśnica – spotkał się w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Tym razem DW był dodatkowo ubogacony świadectwami i udziałem w liturgii słowa przez członków DK na wszystkich mszach parafialnych. Na zaproszenie ks. Waldemara Cwynara, naszego wikariusza, 4 pary małżeńskie przedstawiły parafianom w świadectwach Domowy Kościół i swoje w nim uczestnictwo. Ksiądz Waldemar wprowadzając w świadectwo ukazał, że nie jest prawdą, że w Kościele nie ma oferty dla małżonków, dla osób dorosłych. Naszym zadaniem było natomiast poprzez świadectwa przekonać o tym innych. Wieczorną mszę św. ubogaciliśmy dodatkowo śpiewem scholii i asystą liturgiczną mężczyzn DK. Czy zachęciliśmy kogoś do wejścia we wspólnotę Domowego Kościoła? Już wkrótce się dowiemy.
W sobotę, 16 marca, odbędzie się spotkanie dla chętnych do podjęcia drogi DK. Zapraszaliśmy do tego w trakcie świadectw, mówiliśmy o wielkim darze, jakim jest on dla nas (piszemy w imieniu wszystkich 4 par).

Piszemy pokrótce o tym, by pokazać, że mimo trudnego tematu i niełatwego czasu można postarać się dobrze oraz owocnie przeżyć czas Dnia Wspólnoty. Chcemy podkreślić troskę organizatorów, o to, by spotkanie odbywało się w ciepłych pomieszczeniach, o wierność programowi DW, świetny sposób przedstawienia tematu w Oławie, wyjście do parafii w Oleśnicy. Można? Można.

Pisaliśmy już, mówiliśmy kilku osobom o tym, co poniżej. Wobec niektórych powtórzymy się zapewne. Ale są to słowa warte powtórzenia i zapamiętania. Nasz najstarszy syn zapisał sobie, jako motto na luty br. następujące zdanie: Kto szuka rozwiązań, znajdzie drogę. Kto ich unika znajdzie wymówki.
Nic dodać, nic ująć. Doświadczyliśmy – w Oławie i Oleśnicy – efektów poszukiwania rozwiązań. Bogu chwała. Ludziom podziękowanie.

Szczęść Boże Dana i Darek Stępniowie

  •  
  •  
  •