Bóg zaraża? Bóg jest nudny?

To są moje refleksje. Możesz się za mną nie zgadzać. Proszę tylko o jedno: zastanów się nad tym wszystkim przez chwilę.

Bóg daje życie

Chyba wszyscy znamy fresk autorstwa Michała Anioła „Stworzenie Adama” , który już od 1511 roku znajduje się na suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie i na pewno należy do dziedzictwa kultury nie tylko chrześcijańskiej, ale i światowej. Przedstawia on scenę, w której Bóg daje życie Adamowi – pierwszemu człowiekowi. Bóg wyciąga prawe ramię, żeby przekazać życie do ciała Adama. Dłonie Boga i Adama znajdują się bardzo blisko siebie. Przekaz fresku jest jasny: Bóg daje życie człowiekowi.

 

Kto kogo zaraża?

Sporym szokiem był dla mnie plakat reklamujący 5 Międzynarodową Konferencję Watykańską „Odkrywanie umysłu, ciała i duszy. Łączcie się, aby zapobiegać i łączcie się, aby leczyć”. Jak widać, plakat wyraźnie nawiązuje do fresku „Stworzenie Adama”. Ale tym razem ręce chronione są przez rękawice…

Swoim prostym „chłopskim” umysłem chciałem pojąć przesłanie tej sceny. Udało mi się wydedukować kilka scenariuszy:

– Bóg może zarazić Adama
– Adam może zarazić Boga
– i Bóg i Adam mogą się wzajemnie zarazić.

Wierząc, że Bóg jest duchem i jest nieśmiertelny, muszę przyjąć przesłanie: „BÓG ZARAŻA!”. Przepraszam, ale ja tego „nie kupuję”

Kto to wymyślił ???

Organizatorem konferencji jest Papieska Rada ds. Kultury. Na czele Rady stoi kardynał GIANFRANCO RAVASI, znawca Biblii i języków biblijnych. Do jej członków należą także kardynał Kazimierz Nycz, biskup Marian Florczyk (źródło: http://www.cultura.va/content/cultura/en/organico/membri.html). Wśród gospodarzy konferencji znajdziemy też ks. Tomasz Trafny – Kierownik Wydziału Nauki i Wiary Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Sekretarz Generalny Fundacji Nauka i Wiara (STOQ)

Nie wierzycie? Sprawdźcie na https://vaticanconference2021.org/.

Szary Kościół?

Być może pamiętamy „ciekawy” plakat z 2020 roku, zapraszający na 20 krakowski Dzień Islamu. Przedstawiał on bardzo wesołe i kolorowe budynki z półksiężycem na wieżach, a na ich tle – szary budynek do złudzenia przypominający Bazylikę Mariacką. Różnił się od niej tylko tym, że na jego wieży nie można było dostrzec krzyża….

Dla kogo Bóg jest taki nudny???

Plakat ten przygotowany został przez Radę ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej. Na jej czele stoi ks. prof. Łukasz Kamykowski. Wśród jej członków znalazłem m. in. Andrzeja Sionka – wiele lat temu z ramienia Ruchu Światło-Życie mocno zaangażowanego ekumenicznie. Na szczęście podobno kuria krakowska „wyraziła ubolewanie” i plakat zdjęto ze strony RDEiM.

Tęczowa Matka Boska nie obraża

Są za to i tacy, którzy pokazują symbole chrześcijańskie – jak np. Maryję z Dzieciątkiem – w niemal wszystkich barwach tęczy. Pozwólcie, że tutaj nie będzie ilustracji. Ja swojej Matki nie otoczę aureolą z 6/7 barw tęczy.

Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy osoby oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy naklejania w 2019 r. wokół jednego z tamtejszych kościołów nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

Nie będziesz miał bogów cudzych…

Wydaje mi się, że łatwo oburzamy się na niewłaściwe wykorzystywanie symboli religijnych i kultury chrześcijańskiej przez naszych przeciwników. Dostrzegajmy jednak też takie akty po „naszej stronie” i reagujmy na nie. W trakcie pisania tego tekstu przyszło mi na myśl przykazanie „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Niech kultura i sztuka chrześcijańska służą ukazaniu chwały Boga, a nie będą deformowane celem promocji wydarzeń nie do końca związanych z chrześcijaństwem.

Leszek Kowal
Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego

  •  
  •  
  •