Czas bez mediów

 

Tym razem nasza Diakonia Komunikowania Społecznego spotkała się po nieco dłuższej niż zwykle przerwie. Gdyby nie przeziębienie Mietka, to byłoby nas tak samo dużo, jak ostatnio. Jak zwykle rozpoczęliśmy nieszporami, a potem każdy z obecnych podzielił się tym, co przeżywa w swojej codzienności. Kolejnym tematem formacyjnym był: „CZAS BEZ MEDIÓW”.

Zastanawialiśmy się w grupach, co nam przeszkadza, a co pomaga w budowaniu dobrych relacji z innymi ludźmi. Zwróciliśmy szczególną uwagę na rolę szeroko pojętych mediów tak wszechobecnych w naszej współczesności w utrudnianiu zacieśniania i rozwoju bliskich relacji z innymi, a szczególnie członkami rodziny.

Bliskość wymaga spędzania ze sobą odpowiedniej ilość czasu i to w odpowiedni sposób. Wszystko, co zaburza ten rytm nieprzerwanego bycia razem, utrudnia wykształcenie się tej bliskości. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie można o wszystko obwiniać mediów, bo na to mogą wpływać również inne czynniki jak np. stres przynoszony z pracy czy różne zobowiązania pozarodzinne, a nawet poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na pożyteczne skądinąd rzeczy jak czytanie książek czy jakiekolwiek inne samotne hobby.

Każda rodzina musi powalczyć o czas, który spędza ze sobą bez różnych „przeszkadzaczy”. I nie chodzi tu tylko o siedzenie koło siebie i rozmowę. Można razem robić różne rzeczy (np. uprawiać sport, gotować, spacerować, pracować itp.). To bardzo ważne, szczególnie dla naszych dzieci.

Każdy musi nauczyć się bycia bardziej dostępnym dla swojej rodziny kosztem dostępności dla innych.

Nie chodzi również o całkowite odcięcie się od elektroniki, bo to wydaje się mało prawdopodobne, ale o zachowanie przynajmniej 4 reguł sugerowanych tutaj (w materiałach, na których oparliśmy nasze spotkanie) przez duńskiego terapeutę rodzinnego i pedagoga Jespera Juula:

  • Poranny rytuał rodzinny powinien odbywać się w strefie wolnej od telefonów. To samo dotyczy czasu poprzedzającego kolację aż do położenia się dzieci do łóżka. Warto zrobić w mieszkaniu miejsce, gdzie każdy może odłożyć swój telefon (może go w tym czasie tam naładować) na czas trwania tej strefy chronionej.
  • Na noc wszystkie telefony powinny być wyłączone. Włączać je powinniśmy dopiero w drodze do szkoły lub pracy.
  • Wszystkie posiłki , także w restauracjach (w tym czas oczekiwania na posiłek) powinny się odbywać bez telefonów.
  • Powinniśmy poinformować znajomych, przyjaciół i kolegów z pracy, że nie będziemy już osiągalni przez cały dzień bez przerwy i powinniśmy pomóc dzieciom zrobić to samo.

Po formacji jak zwykle omówiliśmy bieżące zadania naszej diakonii i zakończyliśmy spotkanie Apelem Jasnogórskim.

  •  
  •  
  •