Diecezjalna Oaza Matka: Niewirtualna przygoda

OŻK 2020 przynosi ze sobą złożone emocje, ale cokolwiek by nie było, przed nami wielka niewirtualna przygoda.

22 czerwca 2020 roku w parafii pw. św. Bonifacego odbyła się Diecezjalna Oaza Matka, czyli błogosławienie i rozesłanie na rekolekcje wakacyjne poszczególnych zespołów rekolekcyjnych. Jak wiadomo, w tym roku wiele wydarzeń wygląda inaczej niż zazwyczaj, i tak samo jest w przypadku Oazy Żywego Kościoła 2020 roku, która będzie przebiegać pod hasłem „Dojrzałość w Chrystusie”.

W tym roku również, ponieważ nie było to możliwe w czasie Centralnej Oazy Matki, w czasie DOMu rozdano krzyże animatorskie nowym animatorom w naszej diecezji.

Zespołów rekolekcyjnych jest znacząco mniej i są to dużo mniej liczne grupy. To mógł być również trudny moment dla rodzin Domowego Kościoła, które w tym roku nie będą uczestniczyć w wyjazdowych rekolekcjach formacyjnych (szczególnie tych, które w tym roku podjęły decyzję o pojechaniu na pierwsze w życiu rekolekcje oazowe). Warto tu jednak przypomnieć, że są oni wezwani do odbycia szczególnych rekolekcji domowych (warto w całości przeczytać część Listu Kręgu Centralnego pt. „Rekolekcje domowe” ), do ponownego odkrywania wartości katechumenatu rodzinnego.

Wszyscy ci, którzy z różnych powodów w tym roku na rekolekcje nie mogą pojechać, powinni czas wakacji wykorzystać do pogłębienia relacji z Bogiem i ludźmi w tych miejscach, w których się znajdują.

W rodzinach i w czasie spotkań mniejszych grup zawsze można dzielić się słowem Bożym, nawracać się, służyć sobie nawzajem. Zamiast szukania wirtualnych zamienników, warto postawić akcent na rodzinę i odnaleźć w codziennym życiu te elementy, które tradycyjnie przeżywa się na rekolekcjach: troskę o umocnienie jedności małżeńskiej, naukę bycia razem na co dzień w małżeństwie i rodzinie, dobre przeżywanie czasu dla rodziny, którego zawsze wydaje się za mało, wyprawy otwartych oczu, w czasie których wspólnie odkrywa się Boga w pięknie przyrody, poświęcenia czasu na dialog rodzinny, przygotowanie do niedzielnej Eucharystii przez wcześniejsze dzielenie się Ewangelią, przygotowanie słowa życia na każdy tydzień.

W czasie Diecezjalnej Oazy Matki zawsze można było radośnie krzyczeć: Przed nami wielka przygoda Oazy Żywego Kościoła. OŻK 2020 przynosi ze sobą bardziej złożone emocje, ale cokolwiek by nie było, przed nami wielka niewirtualna przygoda.

Wiola Szepietowska

zdjęcia: Michał Szepietowski, Grzegorz Kryszczuk

  •  
  •  
  •