Miłosierni jak Ojciec – rok formacyjny 2016-2017

MIŁOSIERNI JAK OJCIEC – ROK FORMACYJNY 2016-2017

OZK2016_MilosierniJakOjciecW czasie Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie po raz pierwszy są prezentowane oficjalnie hasło i piosenka kolejnego roku formacyjnego – „Miłosierni jak Ojciec”, ponieważ kongregacja jest czasem wspólnotowego, „ogólnoruchowego”, czytania tematu roku, by rozumieć go i realizować w konkretnych sytuacjach: latem na oazach, później podczas formacji rocznej, we własnym życiu – także po zakończeniu roku formacyjnego.

Autorem znaku roku jest Damian Burdzań.

pobierz w formacie pdf

Znak nawiązuje do wystroju prezbiterium w Kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku. Ręce Boga Ojca obejmują dłonie Chrystusa albo wg innej interpretacji mogą to być dłonie człowieka oddającego się Miłosiernemu Bogu. Dla mnie osobiście tajemnica Chrystusowego posłuszeństwa Ojcu jest kluczem do zrozumienia hasła Roku Jubileuszowego – Jezus chcąc być jak Ojciec, upodabnia się do Niego w jego największym przymiocie: miłosierdziu.

Dłonie przypominają płomienie ognia: symbolizuje to gorliwość w pełnieniu uczynków miłosierdzia. Górne dłonie „zapalają” dolne do służby (diakonii) na rzecz Kościoła.

Historycznie znak nawiązuje też do znaku roku z 2004 r. z tą różnicą, że jest bardziej kolorowy a dłonie są inaczej narysowane.

Sam projekt jest minimalistyczny: zawiera w sobie dwie pary dłoni, krzyż foz-zoe, hasło, czerwone ramki zamykające kompozycje. W dolną został wpisany tekst „OŻK 2016”podkreślający aktualność danego znaku.

W projekcie postanowiłem użyć żywych kolorów, dzięki którym znak będzie dobrze widoczny i rozpoznawalny.

Piosenką roku OŻK 2015/2016 będzie Hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Błogosławieni Miłosierni

sł. i muz. Jakub Blycharz

Błogosławieni miłosierni – nuty i słowa (format pdf)

 

Źródło: oaza.pl