IV Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy

Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy – już po raz czwarty we Wrocławiu

Ten bal to bardzo ważne wydarzenie dla mnie i mojej rodziny. W ciągu kilku lat stał się istotnym elementem świętowania polskiej niepodległości. Daje nam okazję do przekazania wartości patriotycznych naszym dzieciom. Wiem także, że czeka nas tu bardzo dobra zabawa, uczta duchowa i kulinarna na wysokim poziomie. Dlatego przed obecnością w tym roku nie powstrzymała mnie nawet rozbita głowa.

Z każdym rokiem Bal Niepodległościowy coraz bardziej się rozwija. W tym roku wpisał się w większą inicjatywę patriotyczną pod hasłem „Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”. Jest niezwykłym, wielopokoleniowym wydarzeniem, które jednoczy dzieci, młodzież  i dorosłych w radosnej zabawie i służy umocnieniu ducha patriotycznego tej lokalnej wspólnoty – naszej małej Ojczyzny. Tutaj udaje się to, o co było tak trudne dla naszych przodków i współczesnych Polaków, zjednoczyć się i działać razem. Nawet jeśli jest to tylko zabawa.

Tegoroczny bal zaszczycił gość specjalny – ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski, który to wydarzenie uroczyście otworzył i pobłogosławił. Przypomniał także, że jest to inicjatywa Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie. Zauważył, że współcześni Polacy powinni umieć tak dynamicznie obchodzić nasze narodowe święta, jak intensywnie pracują dla wzrostu Polski.

Dzięki ogromowi pracy włożonej przez organizatorów balu – Renatę i Andrzeja Kuś, mogliśmy tańczyć przy polskiej muzyce, oglądać tradycyjne tańce polskie w wykonaniu Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”, wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni i wsłuchiwać się w rozpoznawalny dla Polaka rytm chopinowskich mazurków i polonezów.

Przychodzę na bal z rodziną nie tylko dlatego, że lubię. Czuję, że jest to coś znacznie więcej – inwestycja w pogłębienie więzi małżeńskich, rodzinnych i w kształtowanie patriotycznej postawy młodego pokolenia Polaków. Niech nas nie zabraknie na V Balu Niepodległościowym, a to już za rok.

Tomasz Wilczak

  •  
  •  
  •