Jak sobie radzić w starszym wieku

Niektóre tematy dotyczyły przyszłości naszego małżeństwa, ale już teraz możemy uczyć się tego, jak sobie radzić w starszym wieku ze wszystkimi realiami życia, które jeszcze na nas czekają

Świadectwo z rekolekcji tematycznych „Boży pomysł na Dojrzałe Małżeństwo” w Sulistrowiczkach

W dniach od 19 do 26 sierpnia 2012 r braliśmy udział w rekolekcjach tematycznych  „Boży pomysł na dojrzałe małżeństwo” w bardzo urokliwym miejscu, obok Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, u podnóża góry Ślęży.

Wśród 16 par małżeńskich, które przyjechały z całej Polski, zainspirowanych pięknym, lecz zastanawiającym tematem, my ze swoim 27 letnim stażem małżeńskim byliśmy jedną z najmłodszych par.

Para prowadząca była nam dobrze znana z innych rekolekcji, na których z nimi byliśmy i choć mieliśmy trochę obaw co do tematu, czy to już dotyczy naszego małżeństwa (uważamy się za pełnoletnie, ale jednak jeszcze nie dojrzałe małżeństwo), to podjęliśmy wezwanie i wyraziliśmy chęć uczestniczenia w tych rekolekcjach.

Forma jak i poruszane tematy, oparte na tekstach z Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, mocno trafiały do naszych serc.

Życzliwe małżeństwa swoją otwartością i świadectwem życia były dla nas przykładem tego, jak możemy w harmonii i miłości przeżyć tak wiele lat ze sobą. Szczególnie świadczyli o tym rekordziści (Jola i Staszek – 49 lat oraz Zuzia i Heniek – 52 lata wspólnego życia).

Czas upływał dość spokojnie dzięki przejrzystemu planowi każdego dnia i odpowiedniemu prowadzeniu zmagań w budowaniu jeszcze lepszej więzi w naszych małżeństwach.

Prowadzący rekolekcje ksiądz Jerzy Żytowiecki oraz Krysia i Wiesiek Bratkowie wspaniale się uzupełniali w prowadzeniu tematów. Świadectwa uczestników w trakcie każdej konferencji były wielkim ubogaceniem przedstawianych problemów.

Te rekolekcje poukładały nam wiele spraw, pozwoliły zrozumieć niejasności i zwróciły uwagę na nowe dla nas zagadnienia. Niektóre tematy dotyczyły przyszłości naszego małżeństwa, ale już teraz możemy uczyć się tego, jak sobie radzić w starszym wieku ze wszystkimi realiami życia, które jeszcze na nas czekają.

Dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu za czas, który mogliśmy spędzić na rekolekcjach, za małżeństwa, które tam poznaliśmy, a szczególnie za pary małżeńskie z naszego kręgu, które nas ubogacały swoimi świadectwami. Przekonaliśmy się, że nie tylko my mamy problemy, ale i inni. Problemy możemy rozwiązywać razem, zapraszając Pana Boga do naszego małżeństwa. Dziękujemy także prowadzącym za atmosferę, jaką udało im się stworzyć na tych rekolekcjach.

 

Gosia i Sławek

/ diecezja Świdnicka /

  •  
  •  
  •