Krąg diecezjalny w Krościenku

W dniach 6-8 maja br. wraz z większością par rejonowych przebywaliśmy w Krościenku. Na jednym z pierwszych kręgów diecezjalnych w tym roku formacyjnym zaproponowaliśmy, by w maju 2016 r. wyjechać na weekend do Centrum Ruchu Światło-Życie, pomodlić się u grobu Ojca Franciszka, pomieszkać na Jagiellońskiej – w centralnym domu rekolekcyjnym Domowego Kościoła – i w nim przeżyć nasz krąg diecezjalny (a w jego trakcie rozważać kwestię odpowiedzialności finansowej członków Domowego Kościoła za cały Ruch), by odwiedzić Kopią Górkę i spotkać się z paniami z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Krąg diecezjalny - 58

Podczas lutowej Kongregacji Odpowiedzialnych w Częstochowie zaprosiliśmy na krąg diecezjalny w Krościenku Moderatora Generalnego Ruchu – ks. Marka Sędka. Obiecał swoją obecność, zapisał nas w kalendarzu.

Krąg diecezjalny - 10

Pan Bóg pobłogosławił trud wyjazdu – bo rzeczywiście wyjazd na dwie doby do Krościenka i z powrotem stanowi znaczny wysiłek. Mieliśmy piękną pogodę – pierwsze krople deszczu zaczęły padać dopiero w niedzielę, w momencie naszego wyjazdu. Ks. Marek rzeczywiście był – choć nieco schorowany, przebywał na połowie kręgu diecezjalnego (m. in. mówił o jego ocenie dzisiejszych sytuacji Ruchu), zjadł z nami obiad, sprawował msze w kaplicy Chrystusa Sługi. W tych eucharystiach uczestniczyliśmy wraz z paniami z INMK. Mieliśmy też okazję zobaczyć pokój ks. Franciszka, przebywać w miejscu, gdzie pracował nad materiałami – m. in. dla Domowego Kościoła. Niektórzy małżonkowie byli tam pierwszy raz. Pierwszy raz modlili się przy grobie Ojca, zobaczyli wieczernik, kupili materiały w Diakonii Słowa na Kopiej Górce. Mieliśmy wreszcie czas na rozmowę ze sobą, integrację kręgu diecezjalnego, rozmowę z Elą i Marysią z naszego domu rekolekcyjnego.

Cztery małżeństwa zabrały ze sobą dzieci – w tym najmłodszego Mateuszka Pietkiewicza (zaledwie 2-u miesięcznego). Brzdące bardzo dobrze czuły się ze sobą, pozwoliły nam spokojnie przeżyć ten czas.

Krąg diecezjalny - 13

Kolejną „wartością dodaną” tego wyjazdu był pobyt w nowym domu rekolekcyjnym. Pamiętacie na pewno, że w ostatnich latach w każdym praktycznie Liście DK ukazywały się informacje na temat budowy nowego domu. Stary nie był w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Małżeństwa były więc, częściowo, umieszczane u górali. Ale (mówiła Ela) zdarzały się sytuacje nagłych zmian decyzji gospodarzy – zwłaszcza, gdy małżonkowie przyjeżdżali z małymi dziećmi. Obecnie nie ma już takich problemów. Nowy dom jest pięknie wykończony, pokoje są duże, funkcjonalne, wszystkie z łazienkami. Na Jagiellońskiej remonty dotknęły też stary dom rekolekcyjny (elewacja, kuchnia, place parkingowe), a obecnie wymieniane są deski w zewnętrznej kaplicy zwanej bazyliką większą. Wszystko to było możliwe dzięki dniówkom i innym wpłatom członków DK – również z naszej diecezji. Niniejszym przekazujemy serdeczne podziękowania od Eli i Marysi.

Krąg diecezjalny - 46

Krótko charakteryzując nasz wyjazd, można by powiedzieć, że był to wspaniały czas spotkania – kręgu diecezjalnego z osobami zaangażowanymi w pracę Ruchu Światło-Życie w jego centrum. Czas modlitwy i integracji, rozważania odpowiedzialności finansowej członków Domowego Kościoła za cały Ruch i szukania woli Bożej w tej sprawie. Wróciliśmy bardzo ubogaceni.

Szczęść Boże, Dana i Darek Stępniowie

zdjęcia: Ala i Piotr Kuropkowie

  •  
  •  
  •