Liturgia w wizji o. Franciszka – drugie spotkanie za nami

Wyjątkowo w trzeci poniedziałek miesiąca, 16 listopada, odbyło się kolejne spotkanie diecezjalnej diakonii liturgicznej.

Tym razem, po dwóch spotkaniach odbywających się normalnie w Centrum Ruchu, musieliśmy połączyć się zdalnie przez Internet. Korzystaliśmy przy tym z doświadczeń, które zdobyliśmy wiosną, gdy także spotykaliśmy się online. Co warto podkreślić, taka forma sprzyja frekwencji. Połączyło się bowiem kilkanaście osób.

Rozpoczynająca spotkanie część modlitewna miała szczególny wymiar z dwóch powodów. Tego dnia obchodziliśmy rocznicę poświęcenia archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, co uczciliśmy odpowiednio w modlitwie Liturgii Godzin. Był to również dzień śmierci wieloletniego metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza, ukaranego w ostatnich tygodniach przez Stolicę Apostolską. Polecaliśmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

Wydarzenie to było zarazem kolejnym z cyklu: „Liturgia w wizji o. Franciszka”. Tym razem o Krajowym Duszpasterstwie Służby Liturgicznej opowiedział nam ks. Łukasz Gołąbek. To niezwykle ciekawe wystąpienie, prócz wielu ważnych dat, nazwisk i wydarzeń miało również wymiar osobisty, bowiem ks. Łukasz często odwoływał się do swojej posługi ministranckiej i lektorskiej oraz formacji Liturgicznej Służby Ołtarza, opartej właśnie na założeniach ks. Blachnickiego.

Nagrany wykład można pobrać tutaj.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie DDL i wykład o naukowych pasjach liturgicznych ks. Franciszka Blachnickiego, który wygłosi ks. Piotr Żuber.

Marek Szajda
diecezjalna diakonia liturgiczna

  •  
  •  
  •