Liturgiczne wskazówki na okres Adwentu i Narodzenia Pańskiego

Zapewne większość z nas jest już oswojona się z panującą epidemią, szczególnie z nowymi okolicznościami życia i społecznego funkcjonowania. Dotyczy to również sfery religijnej, aktywnego uczestnictwa w liturgii Kościoła i przeżywania swojej wiary. Jako Diecezjalna Diakonia Liturgiczna, zachęcamy do skorzystania z dobrodziejstwa sieci i pojawiających się liturgicznych wskazówek, które z pewnością ubogacą nasze przeżywanie najbliższych tygodni.

Przepisy liturgiczne

W tym trudnym czasie wprowadzono zmiany w niektórych obrzędach liturgicznych oraz opublikowano liczne dokumenty, tworzone przez biskupów ordynariuszy czy komisje episkopatu. Niemal wszystkie dostępne są w Internecie. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza dyspensami udzielanymi przez biskupów. Tym bardziej, że dokumenty te regulują tymczasowe normy uczestnictwa w liturgii.

Przeżywanie liturgii w domu

W tej kwestii pojawiło się już wiele wywiadów prasowych i materiałów video. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości i potrzebował wskazówek, to warto przeczytać wypowiedź rzecznika KEP, rozmowę z liturgistą, ks. prof. Dominikiem Ostrowskim (PWT Wrocław) czy obejrzeć nagranie o. dra Tomasza Grabowskiego OP, wieloletniego dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Wejść w świętowanie

Nadchodzące święta, bez względu na okoliczności, są szansą na odnowę naszej wiary, czasem pochylenia się i refleksji nad nowo narodzonym Chrystusem. Dlatego tym bardziej warto nie zaprzepaścić tego czasu. Choć dla dużej części będzie on spędzany w domu, bez rodziny, nie oznacza to, że mamy rezygnować z głębokiego przeżywania Narodzenia Pańskiego. Tym bardziej warto śledzić niektóre inicjatywy. O wejściu w czas oczekiwania mówił m.in. wykładowca rzymskiego „Anselmianum” o. Dominik Jurczak OP w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z kolei ks. Krzysztof Porosło z Krakowa zaproponował okolicznościowe katechezy wprowadzające w przeżywane tajemnice. Internet daje nam mnogość możliwości, w tym różnego typu rekolekcji czy aktywności przygotowujących do Narodzenia Pańskiego. Warto rozejrzeć się w sieci i poszukać dogodnej dla nas formy.

Oczywiście warto śledzić także informacje pojawiające się na stronach naszych parafii i w miarę możliwości (ograniczeń) włączać się w uczestnictwo w liturgii, choćby w Mszach ku czci NMP (roratnich).

Bogactwo treści

Nadchodzące święta nie zaskoczą uczestników odmiennym przebiegiem liturgii, ale przede wszystkim bogactwem tekstów. Dlatego też warto w tym czasie sięgnąć po Liturgię Godzin i wraz z domownikami włączyć się we wspólną modlitwę Kościoła. Osobną kwestią jest zawartość Mszału Rzymskiego. Jeśli ktoś tylko ma możliwość (także poprzez Internet) warto przeczytać i rozważyć treści poszczególnych modlitw wypowiadanych przez kapłana podczas kolejnych celebracji liturgicznych. Nikogo również nie trzeba zachęcać do pochylenia się nad czytaniami. Korzystajmy również z obrzędowości. Tradycyjne kolędy i pastorałki mogą być świetnym, także teologicznym, wprowadzeniem w przeżywanie świąt. Warto do nich sięgnąć, zwłaszcza do dalszych zwrotek. W wigilijny wieczór można skorzystać z przygotowanych na tę okazję obrzędów, np. z „Rytuału Rodzinnego”. Propozycję modlitw można pobrać m.in. ze strony diecezji legnickiej.

Oby, pomimo trudnych okoliczności, każdy z nas mógł się niebawem radować z Narodzenia Pańskiego!

Marek Szajda
Diecezjalna Diakonia Liturgiczna

  •  
  •  
  •