Organizacja spotkania online

Wielu z nas nie może spotkać się osobiście, szczególnie teraz, w czasie kwarantanny. Jak wyglądają wasze grupki? Kręgi? Spotkania diakonii? Na szczęście jest Internet!

Możemy spotykać się korzystając z różnych komunikatorów przy pomocy smartfona, tabletu czy komputera. Oczywiście to nie zastąpi osobistego spotkania, ale daje możliwość uczestniczenia w formacji. Dzisiaj instrukcja, dla mniej wprawionych, jak to zrobić.

Poniżej przedstawiamy jedną z wielu możliwości zestawiania połączenia online.

Instrukcja obsługi Jitsi Meet

Jitsi Meet jest w pełni zaszyfrowanym, w 100% otwartym rozwiązaniem wideokonferencyjnym, z którego możesz korzystać przez cały dzień, codziennie, za darmo – bez konieczności posiadania konta.

https://meet.jit.si/

Poniższa instrukcja została opracowana dla przeglądarki Chrome na systemie operacyjnym Windows 10. Jednakże użycie innej wspieranej przeglądarki (np. Internet Explorer nie jest wspierany, ale Microsoft Edge jest) czy innego systemu operacyjnego nie powinno mieć dużego znaczenia – wygląd okienek może być trochę inny.


Należy otworzyć stronę https://meet.jit.si/

Strona otworzy się w języku polskim lub innym, zależnie od konfiguracji naszej przeglądarki. Język można zmienić w ustawieniach, korzystając z ikony w prawym górnym rogu, ale nie będziemy tego dokładniej tu opisywać.


Opcjonalne rozszerzenie przeglądarki

Po otwarciu strony może ukazać się okienko proszące o zainstalowanie rozszerzenia w przeglądarce.

Rozszerzenie to można zainstalować, ale nie jest ono konieczne na potrzeby spotkania, jedynie ułatwia integrację z kalendarzami.

Pole to można zamknąć przyciskiem x w prawym górnym jego rogu, jak zaznaczono na obrazku.


Rozpoczęcie spotkania

W celu rozpoczęcia spotkania należy wpisać jego nazwę w zaznaczonym polu i kliknąć w zaznaczony przycisk.

Nazwa może być dowolna, ważne jest tylko, by była unikalna. Na przykład jako nazwę można wpisać:

SpotkanieKręguŚwJadwigiŚląskiej

Nazwę spotkania należy przekazać wszystkim jego uczestnikom, bo będą musieli się nią posłużyć, żeby do niego dołączyć.


Trwające spotkanie

W tym momencie spotkanie już trwa!

Inni mogą do niego dołączyć otwierając link https://meet.jit.si/<nazwa>, gdzie <nazwa> to wcześniej wpisana przez nas nazwa spotkania. W naszym przykładzie będzie to więc:

https://meet.jit.si/SpotkanieKręguŚwJadwigiŚląskiej


Powyższy opis oczywiście nie wyczerpuje pełnej funkcjonalności Jitsi Meet. Ukazuje jednak, jak proste jest skorzystanie z tego narzędzia. A przecież to nie jedyne narzędzie tego typu, są jeszcze: Skype, Google Hangouts, Messanger – żeby wymienić tylko kilka popularnych.

Spotkanie online nie zastąpi spotkania rzeczywistego, ale brak spotkania online jest jeszcze gorszy. Dlatego zachęcamy do korzystania z dobrodziejstw współczesnej techniki i nie zaniechiwanie spotkań w ogóle!


Jeśli uważasz, że powinniśmy także opisać jakieś inne narzędzia, to podziel się tym pisząc na email redakcja@wroclaw.oaza.pl.

Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego

  •  
  •  
  •