Orszak Trzech Króli – Oleśnica 2015

„Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.” (Mt 2, 11).

Świętując Uroczystość Objawienia Pańskiego, oleśniczanie wzięli udział w Orszaku Trzech Króli. 

Przy śpiewie kolęd wyruszyliśmy spod bazyliki pw. św. Jana Ap. i Ew., aby przejść ulicami miasta na pl. Zwycięstwa, gdzie rozegrało się centralne wydarzenie – pokłon oddany Dzieciątku Jezus. Wraz z Mędrcami wędrowały całe rodziny, rycerze na koniach, królewny, dwórki, dzieci poprzebierane za postaci z Jasełek i Kolędników. Szli głęboko wierzący, sceptycy, zagubieni, wątpiący – wszyscy. Szli po to, by swoje kolana zgiąć przed Królem królów i Panem panów – Bogiem przychodzącym do człowieka.

Wśród uczestników Orszaku znalazł się też ks. bp Andrzej Siemieniewski, który już po raz drugi towarzyszył nam w drodze do oleśnickiego Betlejem. Wraz z nim do Dzieciątka zmierzali nasi kapłani, na czele z proboszczami: ks. prob. Władysławem Ozimkiem, ks. prob. Zdzisławem Paduchem oraz ks. prob. Janem Kudlikiem. Nie zabrakło też nowo wybranych władz samorządowych oraz wojska.   

Po drodze mijaliśmy tych, którzy wskazywali nam drogę do stajenki (aniołów) oraz tych, którzy zniechęcali kroczących za gwiazdą (diabły, król Herod – w tej roli Piotr Stadniczenko z diecezjalnej diakonii ewangelizacji).  Młoda rodzina, która wcieliła się rolę Świętej Rodziny, to Kasia i Kamil Kłeczek oraz ich synek Marek Gniewomir. Należą oni do kręgu rodzin, kończącego niedługo swój okres pilotażu.

Jak podkreślają główni organizatorzy Orszaku ze Stowarzyszenia Koinonia Jan Chrzciciel, wszyscy, którzy włączyli się aktywnie w przygotowanie tej uroczystości, działali za zasadzie wolontariatu. Oazowicze rozdawali korony, śpiewniki kolędowe i naklejki, nieśli flagi, uczestniczyli w scenkach odgrywanych na trasie przemarszu, posługiwali w służbach porządkowych. Wszystko po to, by Dobrej Nowiny o przychodzącym Bogu nie zamykać w murach świątyń, by orędzie o Zbawicielu głosić na ulicach.  Orszak stał się więc okazją do ewangelizacji.

Na podstawie ilości rozdanych koron, organizatorzy szacują liczbę uczestników Orszaku, na ok. 8 tysięcy.  

Fotorelacja jest dostępna w galerii multimediów: ORSZAK TRZECH KRÓLI – OLEŚNICA 

  •  
  •  
  •