Pielgrzymka Ruchu: Marzenia uskrzydlają

Zakończyła się wielka przygoda tegorocznej Oazy Żywego Kościoła i powoli przystępujemy do normalnej pracy rocznej – w roku, który będzie przebiegał pod hasłem „Wolni i wyzwalający”. Mocnym akcentem tego początku jest zawsze doroczna pielgrzymka Ruchu Światło-Życie.

Henryków, 7 września 2019 roku. Deszcz (Pan Bóg zdecydował, że w tym roku pikniku nie będzie, ale wszystkiego innego było w nadmiarze). Świadectwa były krótkie, radosne, chrystocentryczne i pokazywały bogactwo środowisk, doświadczeń członków Ruchu Światło-Życie.

Od radosnego wyznania Kuby, że chociaż uczestniczył w wielu oazach w życiu (typowe dziecko Domowego Kościoła), ta była pierwsza „samodzielna”, własna, inna i bardzo się z tego cieszy, po Anię, która w czasie oazy rodzin w Murzasichlu zrealizowała swoje marzenie zobaczenia centrum w Krościenku i odkryła Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. „Chcę się stać wolna w swoim życiu, w swoich marzeniach, w swojej wierze. To oddałam Panu Bogu – chcę być wolna”.

ks. Radosław Rotman: Kto przeczyta podręcznik Oazy Dzieci Bożych, ten zrozumie, czym jest Ruch Światło-Życie. To odkrycie dziecięctwa Bożego, poznanie prostych treści, które potem towarzyszą nam przez całe życie. (Oaza Dzieci Bożych)

Gosia: Zrozumiałam, że słuchanie słów Boga o tym, co mamy robić w przyszłości, modlitwa o rozeznanie powołania jest bardzo ważna. (Oaza młodzieżowa)

Agata: Zrozumiałam, że jesteśmy powołani do tego, aby stać się żywym Kościołem, i doświadczyłam wspólnoty serc. (Oaza dorosłych)

Ks. F. Blachnicki nazywał oazę ruchem abstynenckim. Taki styl życia był znakiem rozpoznawczym członków Ruchu. W Ruchu nie może być podziału na abstynentów i nieabstynentów, bo wtedy Ruch będzie wewnętrznie rozbity. Po drugim stopniu rekolekcji powinno przyjść postanowienie włączenia się w Krucjatę. Ten rok powinien szczególnie sprzyjać odkrywaniu daru, jakim jest KWC.

W tym roku w diecezji, we wspólnotach czy rodzinach w sposób szczególny towarzyszyć nam będzie kopia ikony KWC, którą napisała Renata Kuś z Diakonii Wyzwolenia.

bp Andrzej Siemieniewski: Wolni i wyzwalający – ten temat roku bardziej niż inni kojarzy mi się z Ruchem Światło-Życie, z którym po raz pierwszy zetknąłem się jako kleryk na oazie II stopnia. Doświadczenie Boga, który nie tylko wyzwolił lud z Egiptu, ale również dzisiaj wyzwala każdego człowieka. Szczególnie mnie dzisiaj urzekły słowa usłyszane na świadectwie o wolności marzeń. Marzenia to coś więcej niż plany i projekty. Marzenia uskrzydlają tych, których prowadzi Duch Boży. Droga ku Bożym marzeniom, a nie ku mrzonkom. Plan Boga to wyzwalanie ludzi z grzechów. To jest Boże marzenie.

Nie bójmy się marzyć o prawdziwej wolności. W ogóle nie bójmy się marzyć i w swoich wspólnotach doświadczajmy tego, że Jezus jest Prawdą, Drogą i Życiem.

Wiola Szepietowska

zdjęcia: Michał Szepietowski

  •  
  •  
  •