Relacja z październikowego spotkania DOR

Wszyscy już pewnie z niecierpliwością czekają na relację z kolejnego spotkania Diakonii Oaz Rekolekcyjnych, które odbyło się 20.10.2016. Ci, którzy byli, czekają, żeby powspominać, a Ci, którzy nie byli – żeby pożałować, że nie byli. A jest, czego żałować – był nawet „ teatr” na żywo! Ale od początku…

img_1912

Nasze comiesięczne spotkanie rozpoczęliśmy oczywiście modlitwą. Następnie Andrzej – szef Diakonii, poprosił uczestników o krótkie przedstawienie się, ale w nietypowy sposób. Oprócz paru tradycyjnie wygłaszanych słów o sobie mieliśmy za zadanie powiedzieć, jakie mamy talenty i w czym moglibyśmy służyć na rekolekcjach. Okazało się to wcale nie takie łatwe zadanie, bo wielu z nas, jak się wydaje zupełnie niepotrzebnie, ma problem z mówieniem o swoich mocnych stronach, którymi Bóg ich obdarował dla dobra wspólnoty. A nimi przecież trzeba i należy się chwalić!

img_1918

 

Okazało się, że mamy w naszym gronie prawnika, kilku panów – złote rączki, dobrych organizatorów, kucharzy, mówców, technicznych i tych, co mogą służyć dużą ilością niewykorzystanego urlopu oraz wielu innych uzdolnionych ludzi. Ciągle jeszcze brakuje nam Twoich talentów i umiejętności, a masz ich na pewno sporo, także takich, które Tobie wydają się zupełnie zwyczajne, a dla nas będą bezcenne! Dlatego zachęcamy Cię do zgłoszenia się do pracy w Diecezjalnej Diakonii Oaz Rekolekcyjnych – przyjdź na następne spotkanie 17.11.2016 (i tu tradycyjnie taki palec wskazujący wystający z monitora;)

img_1916

Dzielenie się Ewangelią również było zupełnie nietypowe. Andrzej zaproponował formę „biblio dramy”, czyli żeby uczestnicy spotkania spróbowali „wejść do wnętrza” i „odegrać” scenę z Ewangelii, a następnie „pociągnąć ją dalej”. Przeżycie, trzeba powiedzieć, było dosyć ciekawe, a wielu uczestnikom pozwoliło spojrzeć na treści ewangeliczne pod zupełnie nowym kątem.

img_1920

Po tych „atrakcjach” przystąpiliśmy do omawiania tematów, które zostały wstępnie zaproponowane na spotkaniu we wrześniu.  Następnie Ela i Irek Szulcowie zreferowali krótko tematy, o których rozmawiano na Oazie Jedności Diakonii Oaz Rekolekcyjnych. Ks. Jerzy Żytowiecki  zdał krótką relację ze spotkania z Arcybiskupem, w czasie którego był poruszany temat kleryków na kręgach DK. Następnie Rafał Zawierta opowiedział o pracach informatycznych związanych z przeniesieniem bazy ośrodków rekolekcyjnych na wirtualną mapę, która pozwoli wyszukiwać je szybciej i sprawniej według dowolnego klucza. Trwają także intensywne prace nad stworzeniem internetowego formularza zapisów na rekolekcje. Piotr Garnecki opowiedział, co znalazł w internecie, a co może się przydać w organizowaniu i prowadzeniu rekolekcji – uzgodnione zostało, że spośród wielu tematów skupi się na liturgii podczas oaz. Darek Stępień wspomniał o książkach, materiałach formacyjnych i plakatach, które będzie można wypożyczyć na rekolekcje oraz Rejonowe Dni Wspólnoty. Poruszone zostały także sprawy: prawne przy organizowaniu rekolekcji, podręczników dla Diakonii Wychowawczej, nowych 189 ośrodków, które wyszukał Andrzej Waliłko oraz stworzenia ewentualnego subkonta do wpłat zaliczek. W końcu Sławek Winiarski zreferował krótko proces zbierania i weryfikacji materiałów na różne stopnie rekolekcji. Całość spotkania w zwięzły i zgrabny sposób podsumował ks. Jerzy.

img_1915

Ponawiamy apel o włączenie się w pracy DOR, gdyż „żniwo wielkie, ale robotników mało”. Mamy konkretną listę rzeczy, które chcielibyśmy jeszcze zrobić, a które znacząco ułatwią organizowanie i prowadzenie rekolekcji. Zapraszamy gorąco na spotkanie 17 listopada 2016 r. Spróbujemy wtedy dokładniej rozeznać potrzeby osób i grup, które chcą zorganizować rekolekcje w przyszłym roku. Być może uda nam się również połączyć jakieś zespoły, które będą się mogły wzajemnie wspomagać w wykonywanej służbie lub zorganizować rekolekcje. A od lutego ruszymy już z częścią formacyjną zespołów organizujących Oazy Rekolekcyjne poszczególnych stopni.

Czekamy na Ciebie!

  •  
  •  
  •