Rośnie pokolenie patriotów! – stulecie odzyskania niepodległości

Bo ni z tego ni z owego mamy  Polskę na pierwszego – Józef Piłsudski

VIII Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy już za nami. A był przepiękny!

Zachwyceni zeszłorocznym Balem, w tym roku też postanowiliśmy świętować na zamku Topacz. W 100-lecie odzyskania niepodległości na zamek przybyło ponad 300 osób! Dorośli, młodzież i dzieci. Wszyscy odświętnie ubrani.

Naród, który walczy o najszlachetniejsze ideały musi być trzeźwy. – Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński

Wiele osób zauważyło, że ten właśnie bal ma już swoją markę, że jest niepowtarzalny. Bo prócz tego, że niepodległościowy, to jeszcze bezalkoholowy i przy polskiej muzyce. Po siedmiu latach doczekał się własnego poloneza! A na balu bawią się zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. Do tych najmniejszych jest też specjalny program i wodzirej!

Myśl o Polsce wielkiej, silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia.  – Ignacy Paderewski

Pod tymi słowami podpisuję się obiema rękami. Ale nie tylko ja. Wiele osób w przygotowanie tego wydarzenia włożyło dużo pracy i zaangażowania. By było pięknie. By było uroczyście. Bo też chcą żyć w Polsce wolnej i niepodległej. Spora grupa to młodzież, która od kilku lat przygotowuje śpiewanie pieśni patriotycznych. Co roku inne, pięknie wykonane, z własną aranżacją, z komentarzami.

Rozważając czasy odzyskania niepodległości, przychodzi mi na myśl Wincenty Witos, który był chłopem. Urodził się w chłopskiej rodzinie  na wsi w Galicji. Dwa morgi ziemi, chata kryta strzechą. I mimo takich warunków i takiego pochodzenia, Witos trzykrotnie później w odrodzonym państwie był premierem i był człowiekiem, który odegrał olbrzymią rolę w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. To on do walki o polskość wciągnął masy chłopskie. Sam podjął się trudu wykształcenia, choć rodzice byli niepiśmienni. To on zapalił patriotyzmem Polaków pochodzących z warstwy chłopskiej. Z tej krótkiej historii wyłania się człowiek, przenikliwy i mądry, który wciągu jednego życia dokonał tak wielkiego skoku. Z tej chaty krytej strzechą aż na stanowisko premiera. Ale nie urzędnika, tylko wielkiego patriotę.

Przyglądając się młodzieży, szczególnie tej przygotowującej pieśni patriotyczne, widzę, że rośnie pokolenie wielkich patriotów, być może nawet na miarę Witosa. Jeden z nich – Dominik Kozłowski skomponował utwór na rozpoczęcie VIII Niepodległościowego Balu Bezalkoholowego – „Wieczny Polonez”, a 25-osobowa orkiestra młodzieżowa pod jego batutą go zagrała. Ponad 300 osób tańczyło!  Wiele spotkań, wiele prób i każdy z nich robił to z zamiłowaniem i pasją, a wszystko dla Niepodległej.

Andrzej Kuś

Diakonia Wyzwolenia – Wrocław

zdjęcia: Ewa Martniszyn


Zobacz też:

śpiewanie hymnu

VIII Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy

Niepodległość trzeba wciąż zdobywać

 

  •  
  •  
  •