Spotkanie Centralnej Diakonii Misyjnej we Wrocławiu

Zamiast pytać czym, powinniśmy pytać Kim jest chrześcijaństwo. To był wyjątkowy weekend dla Diakonii Misyjnej.

Na dobry początek relacja ze spotkania Centralnej Diakonii Misyjnej we Wrocławiu.


Ważne były dla mnie słowa wypowiedziane przez o. Leszka SSCC w czasie porannej Eucharystii: zamiast pytać czym, powinniśmy pytać Kim jest chrześcijaństwo. To był wyjątkowy weekend dla Diakonii Misyjnej, a na pewno dla mnie osobiście. Nie spodziewałem się nawet, że tak mocno Pan Bóg będzie działał w moim sercu.

W piątek 21 września 2012 r. do Wrocławia zjechała Centralna Diakonia Misyjna (a właściwie większa jej część), by podsumować poprzedni rok pracy i zaplanować działania na kolejny. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż następnego dnia miało się odbyć historyczne, miejmy nadzieję, spotkanie. Gościny użyczyli nam Sercanie Biali, którzy w Klasztorze Dobrego Ojca Piotra Coudrin zgromadzonych mają wiele pamiątek misyjnych, co nie pozostawało bez wpływu na atmosferę spotkania. Piątkowy wieczór upłynął nam na dzieleniu się zarówno radościami, jak i trudnościami życia grup diakonijnych w Warszawie, Łodzi i Poznaniu, jak również naszego osobistego.

Na sobotnie spotkanie (na którym była również obecna Loren, Filipinka, od dwóch niemalże miesięcy przebywająca w Polsce) przybyło kilkanaście osób z Wrocławia. W dużej części były to osoby formujące się w kręgach Domowego Kościoła, co tym bardziej wzbudziło w nas wielką radość. Przybył też moderator diecezjalny, ks. Grzegorz Michalski. Naszym zadaniem było zaprezentowanie idei misji w Ruchu Światło-Życie, historię diakonii, jej cele, metody i dotychczasowe działania. O swoich przeżyciach i wrażeniach z pobytu w Polsce opowiedziała Loren, zwłaszcza tym, czego doświadczyła na rekolekcjach oazowych. Wśród wielu pytań z sali nie zabrakło tych o sytuację Kościoła na Filipinach, a także o perspektywy rozwoju Ruchu w tym kraju. Doświadczeniem dwukrotnej posługi na rekolekcjach w Chinach podzieliła się Marta, a Magda wspominała pobyt w Kazachstanie. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia z ich wypraw i wysłuchać ich krótkiego świadectwa.

Uczestnicy spotkania dali nam do zrozumienia, że widzą głęboki sens w powstaniu diakonii misyjnej we Wrocławiu. Z racji wyjazdu na roczny wolontariat misyjny do Kazachstanu Agnieszki z Wrocławia, wszyscy zgodnie uznali, że jednym z podstawowych zadań diakonii powinna być w pierwszym etapie modlitwa za nią. Jednak oazowicze z Wrocławia już dotychczas zrobili wiele dla misji, chociażby organizując przyjazd Loren, więc z pewnością kierunek „Filipiny” będzie im nadal bliski. Ponadto niektóre rejony Domowego Kościoła już wcześniej podejmowały różne akcje misyjne. Tymczasowym koordynatorem działań tej diakonii w archidiecezji wrocławskiej został Jacek Giełda.

Co z tego spotkania zostanie w uczestnikach? Czy w kolejnej diecezji zawiąże się diakonia misyjna? Czy rzeczywiście było to „historyczne” spotkanie? Mocno wierzę, że tak, bo w tym przypadku widać, że Duch Święty sam zaanimował te wszystkie przedsięwzięcia, które poszczególni członkowie Ruchu z Wrocławia niemalże w tym samym czasie niezależnie od siebie podejmują. Z pewnością więc diakonia może być dla nich miejscem, gdzie będą się wzajemnie umacniać w misyjnym dziele.

Koniec tego spotkania nie oznaczał jeszcze końca spotkania CDMis. Pod kierunkiem Marysi rozmawialiśmy o formacji, którą chcemy podjąć równolegle we wszystkich diakoniach diecezjalnych. I tu właśnie po raz kolejny otrzymałem spory zastrzyk energii i zapału do pracy, bo okazało się, że wszyscy podobnie widzimy cel naszej formacji, że to, co wciąż w wielu miejscach jest zaczątkiem, rozwija się we właściwym kierunku. W końcu ucieszyłem się jednością, którą Pan z nas buduje.

Z czym wyjechałem z tego pięknego miasta? Z głębokim przeświadczeniem, że sprawa, której służymy, jest naprawdę warta zachodu. Umocniony w przekonaniu, że diakonia misyjna jest dla mnie osobiście drogą przygotowaną przez Pana, na której mogę się nie tylko realizować i służyć, ale przede wszystkim wzrastać duchowo. W końcu wyjechałem również z nadzieją, że temat misji w jeszcze większym stopniu zaistnieje nie tylko we Wrocławiu, ale i w innych diecezjach Polski.

Przemek Wieczorek

  •  
  •  
  •