Spotkanie DDL – czerwiec 2013r.

Nasze ostatnie w tym roku formacyjnym spotkanie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej (03.06.2013r.) było bardzo „pracowite”. Początek to świadectwo Marcina z COM-u przeżywanego w Krościenku oraz dzielenie się odnośnie naszej zakładki na stronie internetowej. Całą dalszą część spotkania zajęło nam omawianie i planowanie posług liturgicznych na Kongres Ewangelizacyjny i nie tylko. Czerwiec to czas bardzo obfity w wydarzenia, oprócz samego Kongresu Ruch Światło – Życie miał posługiwać także na Eucharystii kończącej Tydzień Ewangelizacyjny oraz na rozesłaniu z udziałem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Nie wystarczyło nam już czasu na rozważenie kolejnych punktów dotyczących liturgii z Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Pierwszy dzień kongresu.
Kongres Ewangelizacyjny odbył się w dniach 14-16.06.2013r. Diecezjalna Diakonia Liturgiczna i wszyscy, którzy zechcieli ją w tych dniach wspomóc (a którym w tym miejscu składamy wielkie podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie), podjęli posługę w czasie Eucharystii na rozpoczęcie Kongresu, której przewodniczył biskup Grzegorz Ryś. Zarówno w swojej konferencji, jak i homilii biskup Grzegorz podkreślał rolę Ducha Świętego, który „zostaje posłany na ziemię”, a tą ziemią są nasze serca. Nie jesteśmy ludźmi rytuału, lecz liturgii, a to ma być spotkanie osoby z Osobą, serca z Sercem.
Pierwszy dzień kongresu.

W sobotę 15 czerwca Eucharystii przewodniczył moderator generalny Ruchu ks. Adam Wodarczyk. Wcześniej wygłosił on konferencję pt. „Wypełnienie powołania Kościoła do nowej ewangelizacji odpowiedzią na znaki czasu na przykładzie Ruchu Światło – Życie”. Ks. Adam poruszał m.in. problemy, dlaczego chrześcijanie tak rzadko dzielą się Ewangelią i starał się pokazać sposoby ich rozwiązania, mówił o wiarygodności świadka, o tym dlaczego tak wiele wysiłków ewangelizacyjnych bardzo szybko się kończy i o właściwej „konstrukcji domu”, by mogło następować duchowe pomnożenie. Tego dnia mogliśmy jeszcze posłuchać konferencji ks. Andrzeja Godnarskiego opowiadającego o Szkołach Nowej Ewangelizacji oraz uczestniczyć w spotkaniach w grupach tematycznych.
Drugi dzień kongresu

Niedziela 16 czerwca to dzień ingresu naszego nowego metropolity arcybiskupa Józefa Kupnego. Po zakończeniu uroczystości w katedrze mieliśmy okazję posługiwać i uczestniczyć w Nieszporach, którym przewodniczył ks. Grzegorz Michalski. Tego dnia wieczorną konferencję pt. „Małe grupy i Ruchy narzędziem w Nowej Ewangelizacji” miał ks. Jan Kruczyński, a Kongres zakończył się modlitwą uwielbienia, na którą dotarli także nasi pasterze – ks. arcybiskup Józef i biskup Andrzej.
Trzeci dzień kongresu

Nazajutrz odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele św. Ignacego Loyoli, w trakcie której miało miejsce rozesłanie na rekolekcje wakacyjne. Przewodniczący liturgii biskup Andrzej w swej homilii wskazywał na aspekt ewangelizacyjny każdego stopnia rekolekcji oazowych i nawiązując do Ewangelii tego dnia wyraźnie pokazywał, że „daj temu, kto cię prosi” niekoniecznie musi dotyczyć potrzeb materialnych. Rok Wiary ma być dla nas okazją do podzielenia się prawdą o nowym życiu z innymi.
Rozesłanie

Nina Majek – Diecezjalna Diakonia Liturgiczna

  •  
  •  
  •