Spotkanie opłatkowe w Zduńskiej Woli

W dniach 9-11 stycznia 2015 r. uczestniczyliśmy w krajowym spotkaniu opłatkowym Domowego Kościoła. Zduńska Wola – miejsce narodzin i chrztu św. Maksymiliana Kolbego – przywitała nas silnym wiatrem i deszczem. Pogoda zdecydowanie bardziej przypominała jesień, niż zimę. Ale jedynie na zewnątrz było zimno, szaro, mokro i nieciekawie. Atmosfera spotkania była wspaniała. Dość powiedzieć, że wszyscy, z którymi rozmawialiśmy przed wyjazdem wracali do domów, do swoich z uśmiechem i w dobrym nastroju. Ale po kolei…

         W piątek wieczorem w ośrodku było nas jeszcze niewielu. Był to wszak dzień pracy dla wielu osób. Wyjazd do Zduńskiej Woli był więc z reguły możliwy dopiero po pracy. Do tego korki na drogach związane z rozpoczynającym się weekendem oraz paskudna pogoda. Wszystko razem nie sprzyjało przyjazdowi. W sobotę rano byliśmy już jednak prawie wszyscy. Tylko 5 osób z par diecezjalnych nie przyjechało (na pewno z poważnych przyczyn).

         W sobotę spotkaliśmy się ze św. Maksymilianem i – zapewne też świętą – siostrą Jadwigą Skudro. Z pierwszym – w domu Jego narodzin i w kościele, w którym był chrzczony. Dom jest obecnie zamieniony na muzeum świętego. Różne rzeczy mogły na różnych osobach zrobić wrażenie. Dla nas było to mydło, z Oświęcimia, z obozu koncentracyjnego – zrobione z ludzi. Z ofiar obozu. I świadomość, że obecnie też w niektórych krajach europejskich traktowanie ciała człowieka dalekie jest od wizji chrześcijańskiej – vide Szwecja i jej pomysły na wykorzystywanie ciepła pozyskanego z kremacji zwłok do ogrzewania mieszkań…

         Siostra Jadwiga – ustępująca warszawska para filialna, Ela i Mirek Wrotkowie, przygotowali płytę z filmami dot. Siostry. Z Jej katechezami, zdjęciami. Wspaniały prezent upamiętniający setną rocznicę Jej urodzin i chrztu. Obejrzeliśmy wspólnie część płyty – warto!!! Płytę wytłoczono w ilości 15 000 sztuk, tak by dotarła do wszystkich odbiorców Listów DK . Otrzymaliśmy ją za darmo. Twórcy płyty prosili natomiast, by – jeśli ktoś może – wsparł dobrowolnym datkiem budowę domu rekolekcyjnego na Jagiellońskiej w Krościenku. Obecnie dystrybuujemy ją poprzez pary rejonowe.

         Sobotni wieczór rozpoczęliśmy dzieleniem się opłatkiem, następnie była wieczerza wigilijna – a po niej wybory nowej pary krajowej Domowego Kościoła. To była właściwa kolejność. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły dużo radości, poczucia bycia jedną, wielką wspólnotą. Wybory przebiegały w takiej właśnie atmosferze. Na pewno dużą rolę w tym odegrała modlitwa wielu osób i wspólnot zanoszona w tej właśnie intencji. Jedna z grup modliła się wprost nad naszymi głowami, w kaplicy położonej piętro wyżej niż biblioteka, w której głosowaliśmy.

         Zgłoszono 6 par. W wyborach brały udział – zgodnie z Zasadami DK – jedynie pary diecezjalne i krąg centralny. Ponadto na sali byli obaj księża biskupi, tj. ks. bp Adam Szal – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie – i ks. bp Adam Wodarczyk – będący nadal naszym Moderatorem Generalnym (było to Jego pierwsze spotkanie z Domowym Kościołem po sakrze biskupiej). Był też kapłan – prawnik mający zapewnić wytłumaczenie ewentualnych problemów natury prawnej (tym razem jednak nie było takowych) oraz pary kandydujące. W wyborach wskazaliśmy na trzy – z sześciu – par. Już w pierwszym głosowaniu Kasia i Paweł Maciejewscy (poznańska para filialna) uzyskali ponad dwie trzecie głosów. Wystarczyło więc jedno głosowanie, by wskazać ich jako pierwszą parę kandydującą do posługi pary krajowej DK. Druga i trzecia wskazana para (Halina i Michał Knottowie – para filialna krakowska oraz niżej podpisani) zostały wybrane po dwóch glosowaniach. Pomiędzy głosowaniami śpiewaliśmy kolędy.

         Biskup Adam Szal powiedział, że przed niedzielną jutrznią ogłosi, którą parę wybierze. W nocy konsultował się z innymi biskupami, jak sam o tym rano mówił. Dla wskazanych par – w tym dla nas – była to niewątpliwie długa noc 🙂 W śnie przeszkadzał też niemało wiatr. Był tak mocny i tak hałasował w przewodach wentylacyjnych, że gdy ktoś przebudził się w nocy, miał problemy z ponownym zaśnięciem.

         Niedziela – Namiot Spotkania i oczekiwanie na decyzję biskupa. Po jej ogłoszeniu długotrwałe oklaski – i radość. Radość, że przy wyborze wzięto pod uwagę kompetencje, doświadczenie, przygotowanie, bogactwo życia duchowego itd., a nie jakieś inne czynniki. Paweł i Kasia byli – bez wątpienia – najlepiej przygotowaną do podjęcia tej posługi parą spośród wskazanych.

         Msza św. z przekazaniem posług. Tym razem jedna para diecezjalna, dwie filialne – między innymi Basia i Michał Hajdukowie przekazali posługę pary filialnej filii śląskiej Gabrysi i Józkowi Sobczykom, oraz para krajowa. Przy okazji szereg podziękowań dla Beaty i Tomka Strużanowskich za ogrom Ich pracy poświęcenia, szereg prowadzonych rekolekcji, świetne teksty w Liście DK, rozpoczęcie budowy domu rekolekcyjnego na Jagiellońskiej i wiele, wiele innych spraw. Podziękowania dla ks. Marka Borowskiego, dla naszej – byłej już – pary filialnej.

         Wracaliśmy z radością i dziękczynieniem Bogu, gdyż wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny, a Jego Imię jest święte. Bogu dzięki.

         Zdjęcia z opłatka krajowego można obejrzeć TUTAJ oraz TUTAJ.

Szczęść Boże, Dana i Darek Stępniowie

  •  
  •  
  •