Trzy światła

Oaza rodzin III stopnia w Międzybrodziu Bialskim

Moja droga kapłańska bardzo szybko się związała z Ruchem Światło-Życie. Wzrastałem przy ludziach, którzy byli w Ruchu. Każdy z prowadzonych przeze mnie stopni rekolekcji oazowych przemawiał do mnie jako do księdza.  Pierwszy stopień: słowo Boże – to jest przecież to, czym jako ksiądz żyję. Drugi: wyprowadzenie z niewoli i liturgia – to też jest to, czym jako ksiądz żyję. A w tym roku przeżyłem trzeci stopień – doświadczenie Kościoła. W tym czasie Pan dał mi trzy światła.

Zaraz na początku zaskoczyło mnie, że w słowie Bożym Pan Bóg tyle mówi o tym, jak ma wyglądać Kościół. Wcześniej wydawało mi się, że słowo Boże mówi do mnie i o mnie, a tu zobaczyłem, że Pan Bóg mówi też do nas i o nas. O Kościele. I że Pan Bóg w szczególny sposób złożył w moje ręce odpowiedzialność za tę cząstkę Kościoła, za tę wspólnotę, za parafię, za inne grupy. Pokazał mi w słowie, w jaki sposób On widzi Kościół: jako wspólnotę która jest żywą wspólnotą. To było piękne światło, które towarzyszyło mi przez wszystkie dni: że w słowie Bożym Bóg mówi do Kościoła.

Drugie to światło historii. W moim liceum, w gabinecie historycznym, nad tablicą wisiał napis: „Z historii narodów można uczyć się tego, że narody z historii nie nauczyły się niczego”. I to jest prawda. I tak sobie pomyślałem, żeby nie stało się z nami tak, że z historii Kościoła Kościół uczy się tyle, że nie nauczył się niczego. Na nieszporach, kiedy patrzyliśmy na różne wydarzenia z historii Kościoła, zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na to, czego możemy się z tych i dobrych, i złych wydarzeń nauczyć.

Trzecie światło przyszło do mnie przez świętych. Światło Kościoła zbawionych. Zrozumiałem, jak bardzo aktualne są dzisiaj ich słowa, ich świadectwo życia, sposób spotykania się z Panem Bogiem. Najbardziej dotarło to do mnie na godzinie świadectw, kiedy ktoś, kto miał jakieś trudności, opowiedział, jak Pan Bóg przemówił do niego słowami Alojzego Orione, przeczytanymi na opakowaniu z tzw. Bożej Krówki (cukierka). Coś w stylu: „Jeżeli wiara nic nie zmienia w Twoim życiu, to czy Ty naprawdę wierzysz?”. I te słowa wiele zmieniły w ich życiu. To wydarzenie pokazało mi całą drogę rekolekcji III stopnia:  otrzymaliśmy słowa dla nas na dzisiaj.

ks. Marcin Sternal

świadectwo z Godziny Świadectw w czasie Pielgrzymki Ruchu , Henryków, 15.09.2018r.

  •  
  •  
  •