Urządźmy święto

Naszym zadaniem jest dostrzec ludzi słabych, ich potrzeby. Dowartościować ich. Nie patrzeć na wszystkie sprawy z perspektywy czubka własnego nosa. Kiedy papież Franciszek mówi o miłosierdziu, to właśnie to ma dla niego szczególne znaczenie. Przeciwdziałanie wykluczeniom w różnych dziedzinach życia.

Zadaniem chrześcijan jest budowanie jedności – na wzór Jezusa Chrystusa. Jak wyobrażamy sobie jedność realizowaną w praktyce? Czy mamy wspólną wizję realizacji tego celu lub czy dla wszystkich jest on rzeczywiście istotny? Czy jesteśmy gotowi konfrontować z nim własne cele?

Tak naprawdę chodzi o spotkanie. O wysłuchanie drugiego człowieka – jego przyjęcie, zaakceptowanie, docenienie. Chodzi o komunikację. Taką, która będzie nośnikiem Bożej mocy, jak to ujął papież Franciszek. Która ma moc budowania mostów. Uzdrawia porozrywane relacje i przywraca pokój i zgodę między rodzinami i we wspólnotach. Łagodzi przeciwności życia i daje ciepło tym, którzy zaznali jedynie chłodu osądzenia. [1]

Takie jest miłosierdzie globalnej wioski. Wejście w dialog, porzucenie roli widzów, użytkowników, konsumentów. Dzielenie się pytaniami i wątpliwościami. Pokorne przemierzanie drogi obok siebie. Świętowanie. Jest to możliwe zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i cyfrowej. To nie technologia określa, czy komunikacja jest autentyczna, czy też nie, ale serce człowieka i jego zdolność do dobrego wykorzystania środków, jakimi dysponuje.

Jesteśmy zatem zaproszeni do wysłuchania tych, których głos trudno czasem usłyszeć – a media mogą nam w tym pomóc. Urządzajmy święto, także wtedy, gdy przechadzamy się po ścieżkach wirtualnego świata.

Wiola Szepietowska


[1] Orędzie Papieża Franciszka na L Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”)

  •  
  •  
  •