Rekolekcje dla Niewiast „Do Serca Jezusa…”


Księża Jezuici przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, przy ul. Pułaskiego 9, proponują rekolekcje dla Niewiast „Do Serca Jezusa…”. Prowadzi je znany nam dobrze o. Maciej Konenc SJ.

Zapewnia się raz w tygodniu:

  • wprowadzenie do rekolekcji i sposobu modlitwy (sobota).

Natomiast rekolektant zobowiązuje się do:

  • rozważania Słowa Bożego co najmniej 30 min. każdego dnia,
  • uczestnictwa w Eucharystii częściej niż raz w tygodniu w niedzielę.

Spotkania (online albo na miejscu) w soboty 12, 19 i 26 czerwca, o 1900. Spotkania i informacje na stronie bytom.jezuici.pl, kontakt pod adresem rekolekcjew2020@gmail.com.


Nie od dziś wiadomo, że duchowość niewiast i duchowość mężczyzn różnią się zasadniczo od siebie. Kobiety inaczej niż mężczyźni przeżywają sprawy duchowe. Wrażliwość i subtelność niewiast jest tym, co je wyróżnia. Ponadto, więcej kobiet niż mężczyzn jest zaangażowanych w życie Kościoła. Dlatego, aby wyjść naprzeciw potrzebom duchowym kobiet, powstała propozycja zorganizowania rekolekcji przeznaczonych zwłaszcza dla nich.

Nie są to rekolekcje mojego autorstwa. Ja tylko wprowadziłem niewielkie poprawki i uzupełnienia. W rezultacie rekolekcje, na które serdecznie zapraszam, wydają się być dobrym materiałem do osobistych przemyśleń szczególnie dla niewiast.

Kolejnym ważnym motywem tych rekolekcji jest wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Otóż, podczas Mszy św. o godz. 1800 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie miał miejsce akt poświęcenia Narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dokona tego ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP.

Następnym ważnym powodem tych rekolekcji jest rozważanie wezwań z litanii do Serca Pana Jezusa. W miesiącu czerwcu, jak każdego roku odbywają się „nabożeństwa czerwcowe”, ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlimy się wtedy słowami litanii do Serca Pana Jezusa. Te rekolekcje są także po to, aby przybliżyć nam wszystkim choć kilka wezwań do Serca Jezusa. Będziemy rozważać niektóre wezwania z tej litanii w oparciu o Słowo Boże. Jak zawsze Słowo Boże będzie nas prowadzić w naszych rekolekcjach.

Nie tak dawno, 20 maja, rozpoczęliśmy Rok Ignacjański. Tę formę modlitwy w rekolekcjach zawdzięczamy św. Ignacemu Loyoli, co też ma niebagatelne znaczenie, tym bardziej, że jestem jezuitą.

Niech to, co przed nami, zachęci Niewiasty do wzięcia udziału w tych rekolekcjach, do których bardzo zachęcam i zapraszam. Gdyby ta informacja dotarła do kogoś z mężczyzn, to bardzo proszę, aby najbliższe sobie Niewiasty zachęcił do tych rekolekcji, będzie to z wielkim pożytkiem duchowym i dla niego samego jak i dla Odprawiających.

Spotkania wspólne odbywać się będą w trzy kolejne soboty począwszy od 12 czerwca, o godz. 1900. Można brać w nich udział na żywo w naszym kościele lub zdalnie. Link będzie dostępny na stronie parafii bytom.jezuici.pl. Ponadto, wprowadzenia do rekolekcji będzie można odsłuchać w terminie późniejszym także ze strony parafii. Tam też w zakładce duchowość będą do pobrania teksty do codziennej modlitwy. Tym wszystkim, którzy prześlą prośbę na adres rekolekcjew2020@gmail.com, teksty te będą rozsyłane mailowo.

Owocnego czasu jaki przed nami.

o. Maciej Konenc SJ

  •  
  •  
  •