„Zakon wymyślony przez biskupa? Prawdziwe źródła Dominikańskiej tożsamości” – wykład DSW

Dominikańska Szkoła Wiary zaprasza na kolejny wykład – tym razem połączony z promocją książki.

W sobotę 19 grudnia o godz. 17.00 w starym refektarzu klasztoru Dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2) red. Elżbieta Wiater i o. Marek Miławicki OP (wicedyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego) poprowadzą wykład „Zakon wymyślony przez biskupa? Prawdziwe źródła Dominikańskiej tożsamości”. Podczas wykładu będzie również promowana wydana przez wydawnictwo „Znak” książka red. Elżbiety Wiater „Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża”.

 

Tematem spotkania będzie nie tylko postać świętego, ale także początki Zakonu Dominikanów – jako takiego i w Polsce. Wielu z nas wie, że Zakon ten powstał w celu „walki z herezją” – i na tym nasza wiedza się kończy. Tymczasem powody założenia przez św. Dominika nowego zgromadzenia były znacznie bardziej złożone i związane ze zbawieniem dusz – głównym celem istnienia Dominikanów nigdy nie była dosłownie rozumiana „walka” z kimkolwiek. Zdumiewać może też, jak szybko Zakon ten dotarł na ziemie polskie i jak dynamicznie się tu rozwijał (Polska Prowincja Dominikanów jest do dziś jedną z liczniejszych prowincji tego Zakonu na świecie). Wszystko to wyjaśnią na spotkaniu red. Wiater i o. Miławicki.

Dominikanie polscy mają szczęście nie tylko do wspaniałych świętych, ale również do nad wyraz dobrych hagiografów. Do ich listy trzeba dołączyć jeszcze jedną „hagiografkę” i wytrawną „dominikanolożkę” – dr Elżbietę Wiater. Prezentowana książka jest inna niż poprzednie biografie świętego Jacka. Autorka poznała bodaj wszystkie najnowsze opracowania naukowe dotyczące tego pierwszego polskiego dominikanina. Należy podkreślić, że nie ograniczyła się tylko do studiów historycznych i źródłowych, ale sięgnęła do prac archeologów, historyków sztuki i kultury średniowiecza. Rezultat jest imponujący, a co najważniejsze, św. Jacek Odrowąż ożywa na kartach książki i można go wręcz fizycznie dotknąć. Święty Jacek fascynował XIII-wiecznych Polaków. Teraz przyszedł czas na ludzi XXI wieku – mówi o. Tomasz Gałuszka OP, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego.

Więcej szczegółów na www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl

  •  
  •  
  •