Z życia Szkoły Animatora!

19 listopada 2016 r. odbyła się VI (a I dla nowego rocznika) sesja Szkoły Animatora Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej organizowana przez Diakonię Formacji Diakonii. Tym razem pochylaliśmy się nad charyzmatem Chrystusa Sługi i diakonii.

img_4311

Jak zwykle był to intensywny dzień wypełniony wykładami i pracą w grupie, przy czym nie zabrakło czasu na to, co najważniejsze – Eucharystię, Namiot Spotkania i wspólną modlitwę. Ksiądz Grzegorz Michalski wprowadził nas w teologię Chrystusa Sługi i wyjaśnił, na czym polega „diakonijny styl życia”, dzieląc się przy tym własnym doświadczeniem wieloletniej posługi jako moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji wrocławskiej. Nadto, w konferencji programowej animatorom zostało wyznaczone zadanie odpowiedzialności za Charyzmat Ruchu Światło-Życie i jego wierny, autentyczny przekaz. W części psychologiczno-pedagogicznej Ania i Benek Banaszakowie opowiadali o zasadach budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty, przywołując różne trudności, jakie napotykali w swoich grupach i sposoby, dzięki którym je przezwyciężyli. W ramach spotkań w grupach poznawaliśmy metodę krótkich formuł wiary, który stanowiły potem część naszej modlitwy na zakończenie spotkania. Pogodny wieczór przeżyliśmy, odbywając wirtualny spacer po Krościenku. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniem oprowadzania po Kopiej Górce, wyjaśniając zarówno treść teologiczną różnych symboli znajdujących się w Centrum Ruchu, ale także przywołując anegdoty związane z tymi miejscami.

img_4223

Szczególnym darem była dla nas możliwość wysłuchania konferencji dwóch biskupów. Najpierw audio-wizualnie połączyliśmy się z Łagiewnikami, ażeby wysłuchać słów księdza biskupa Romana Pindla. Konferencja doskonale korespondowała z pierwszym drogowskazem nowego życia, który tego dnia rozważaliśmy – Jezus Chrystus. Ksiądz biskup podkreślił bowiem przede wszystkim wymiar wewnętrzny aktu intronizacji, który polega na uznaniu Jezusa za Pana i Króla w naszym sercu jako wyrazu poddania pod Jego panowanie całego naszego życia, wszystkich jego obszarów. Po południu natomiast, tym razem osobiście, gościliśmy księdza biskupa Jacka Kicińskiego, który wprowadził nas w temat kierownictwa duchowego. Ksiądz biskup podkreślał wartość kierownictwa w życiu każdego chrześcijanina, a zarazem wyjaśnił, że jako animatorzy także pełnimy w pewien sposób posługę kierowników duchowych. Zdaniem księdza biskupa ta wielka odpowiedzialność powinna zmotywować nas do stałego weryfikowania naszego chrześcijańskiego życia nie tylko ze stałym spowiednikiem, ale także kimś, kto będzie nam towarzyszył w rozwoju wiary.

Dariusz Łysak

  •  
  •  
  •