Dzień Dziecka Utraconego

Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy:
ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia,
usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.

15 października obchodzony jest w Polsce 18 Dzień Dziecka Utraconego. Data nie jest przypadkowa, została wybrana, dlatego, że tyle teoretycznie trwałaby ciąża licząc od pierwszego dnia nowego roku (od 1 stycznia).

Tego dnia rodzice, którzy doświadczyli straty swoich dzieci mają możliwość otwarcie mówić o swoim bólu, manifestować, że pamiętają o swoich dzieciach, będą je kochać do końca swojego życia. Oczekują też, że świat to uszanuje i zrozumie. Czynią to poprzez udział w okolicznościowych mszach św., spotkaniach, przypięciu do ubrania błękitno-różowej kokardki czy wypuszczenie „do nieba” niebieskich, różowych lub białych baloników, czasem opisanych imionami umarłych dzieci.

W Polsce, co roku 40 000 kobiet przechodzi przez traumę poronienia. Coraz częściej świadome rodzicielstwo, pomaga także ojcom dzieci uczestniczyć w towarzyszeniu dziecku od początków jego życia w łonie mamy, tym samym, jest włączony emocjonalnie również w proces żałoby za dzieckiem przedwcześnie utraconym.


Webinar

Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych udziałem w webinarze „Jesteś. Miejsce dziecka utraconego w rodzinie”, na który zapraszamy 12 października (środa), o godz. 1900. Gościem spotkania będzie Magdalena Poprawa, pedagog, doradca rodzinny, terapeuta par i małżeństw, psychoterapeuta i seksuolog. W rozmowie m.in. o etapach żałoby, towarzyszeniu rodzinom dotkniętym trudnym doświadczeniem poronienia oraz o sposobach upamiętnienia zmarłego dziecka z udziałem jego rodzeństwa. Na czacie będzie dyżur eksperta, który odpowie na wszelkie pytania o procedury szpitalne, prawa rodziców, liturgiczne obrzędy pochówku itp.


Pochówek dzieci utraconych

Z inicjatywy Fundacji Evangelium Vitae najbliższy pochówek dzieci utraconych, których rodzice nie odebrali ze szpitala odbędzie się w przededniu obchodów Dnia Dziecka Utraconego tj. 14 października (piątek), o godz. 1520, na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Ceremonia rozpocznie się mszą św. w kaplicy cmentarnej, po której udamy się w stronę grobowca dzieci (kwatera nr 79, po prawej stronie kaplicy). Zaproszeni są zarówno rodzice, którzy w ostatnim czasie utracili dziecko oraz ci, którzy noszą w sercu stratę z wcześniejszych lat i być może nie mieli okazji pożegnać się ze swoim Maleństwem lub nie znają miejsca pochówku swojego dziecka.

Natomiast 15 października (sobota) organizowany jest przez gminę Trzebnica oraz obydwie trzebnickie parafie, pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem na cmentarzu przy ulicy Prusickiej. Uroczystość rozpocznie msza św. o godz. 1300, po czym w grobowcu spoczną doczesne szczątki 50-ciu dzieci.


RDW

16 października podczas Rejonowych Dni Wspólnoty zachęcamy do objęcia modlitwą osieroconych rodziców z naszych kręgów poprzez włączenie wezwania w ich intencji w czasie modlitwy wiernych podczas Eucharystii oraz modlitwę dziesiątki różańca (Zmartwychwstanie Pana Jezusa).

Jesteśmy zaproszeni do włączenia się w ten dzień pamięci, bez względu na to, czy doświadczyliśmy bezpośrednio cierpienia odejścia dziecka, czy też nie. Każdy z nas może być uczestnikiem tego wydarzenia, na miarę swoich potrzeb, stanu emocjonalnego, potrzeby łączności z osobami doświadczonymi stratą. Możemy też przeżywać ten dzień w ciszy swojego serca.

Zapraszamy Cię, abyś nie był tego dnia obojętny na poruszany problem!


Pomoc dla rodziców po stracie:

Inne strony wspierających rodziców:

Książki, które pomagają w przeżywaniu i zrozumieniu żałoby:

Propozycje modlitw:

Informacje prawne: