Dzień dziecka utraconego

Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy:
ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia,
usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.

15 października obchodzony jest w Polsce 19 Dzień Dziecka Utraconego. Data nie jest przypadkowa, została wybrana, dlatego, że tyle teoretycznie trwałaby ciąża licząc od pierwszego dnia nowego roku (od 1 stycznia).

Tego dnia rodzice, którzy doświadczyli straty swoich dzieci mają możliwość otwarcie mówić o swoim bólu, manifestować, że pamiętają o swoich dzieciach, będą je kochać do końca swojego życia. Oczekują też, że świat to uszanuje i zrozumie. Czynią to poprzez udział w okolicznościowych mszach św., spotkaniach, przypięciu do ubrania błękitno-różowej kokardki czy wypuszczenie „do nieba” niebieskich, różowych lub białych baloników, czasem opisanych imionami umarłych dzieci.

W Polsce, co roku 40 000 kobiet przechodzi przez traumę poronienia. Coraz częściej świadome rodzicielstwo, pomaga także ojcom dzieci uczestniczyć w towarzyszeniu dziecku od początków jego życia w łonie mamy, tym samym, jest włączony emocjonalnie również w proces żałoby za dzieckiem przedwcześnie utraconym.

Pochówek dzieci utraconych

Z inicjatywy Fundacji Evangelium Vitae najbliższy pochówek dzieci utraconych, których rodzice nie odebrali ze szpitala odbędzie się w przededniu obchodów Dnia Dziecka Utraconego tj. 18 października (środa), o godz. 1520, na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Ceremonia rozpocznie się mszą św. w kaplicy cmentarnej, po której udamy się w stronę grobowca dzieci (kwatera nr 79, po prawej stronie kaplicy). Zaproszeni są zarówno rodzice, którzy w ostatnim czasie utracili dziecko oraz ci, którzy noszą w sercu stratę z wcześniejszych lat i być może nie mieli okazji pożegnać się ze swoim Maleństwem lub nie znają miejsca pochówku swojego dziecka.

RDW

15 października podczas Rejonowych Dni Wspólnoty zachęcamy do objęcia modlitwą osieroconych rodziców z naszych kręgów poprzez włączenie wezwania w ich intencji w czasie modlitwy wiernych podczas Eucharystii oraz modlitwę dziesiątki różańca (Zmartwychwstanie Pana Jezusa).

Jesteśmy zaproszeni do włączenia się w ten dzień pamięci, bez względu na to, czy doświadczyliśmy bezpośrednio cierpienia odejścia dziecka, czy też nie. Każdy z nas może być uczestnikiem tego wydarzenia, na miarę swoich potrzeb, stanu emocjonalnego, potrzeby łączności z osobami doświadczonymi stratą. Możemy też przeżywać ten dzień w ciszy swojego serca.

Zapraszamy Cię, abyś nie był tego dnia obojętny na poruszany problem!

WEBINAR

Zapraszamy na webinar na żywo:

To było ważne. Poronienie – środa 1110, godz. 1900
Link do zapisu na stronie https://pro-life.pl/webinary/

O trudnym doświadczeniu poronienia i miejscu dziecka utraconego w rodzinie porozmawiają Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, oraz dr Kinga Wenklar, socjoterapeuta, psychoterapeuta pracujący z młodzieżą i dorosłymi. Ekspertka zajmuje się m.in. wspieraniem pacjentów w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby (takich jak doświadczenie rozwodu, nagłej śmierci, poronienia). Uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Fundację Nagle Sami. Prowadzące są autorkami Biblioteczki Pro-Life pt. „Jesteś. Doświadczenie poronienia”.

Pomoc dla rodziców po stracie:

  • Centrum Evagelium Vitae

Inne strony wspierających rodziców:

Książki, które pomagają w przeżywaniu i zrozumieniu żałoby:

Webinar:

Propozycje modlitw:

Informacje prawne:

Materiały z biblioteczki PRO-LIFE Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka do pobrania: