Nowości w Diakonii Słowa

„Umrzeć to zysk?”

Fragment przedmowy:

Śmierć to zysk? Czy pytanie o zysk płynący ze śmierci nie wydaje się absurdalne? A przecież św. Paweł wprost stwierdził, że dla niego „umrzeć – to zysk” (Flp 1, 21).

O jakim umieraniu tutaj mowa? Czy nie chodzi tylko o uciszenie obaw przed utratą czegoś ważnego albo wręcz przed fizyczną śmiercią, które w aktualnej sytuacji geopolitycznej, sanitarnej czy klimatycznej wydają się o wiele bardziej realne niż rok lub dwa lata temu? Albo może to lektura dla tych, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia dochodzą do kresu życia?

A może chodzi tu o coś jeszcze innego: o prorocze nakreślenie sensu dziejów człowieka, ludzkości, świata – sensu życia i umierania, przemijania i zyskiwania właśnie przez to tracenie. Dla chrześcijanina taka perspektywa egzystencji otwiera się – dzięki wierze – przez chrzest zanurzający w śmierć i dający początek nowemu życiu. Życiu, które się nie kończy i ma moc udzielania się – niezależnie od okoliczności.

Tytuł przekazywanego zbioru tekstów dobrze obrazuje istotę myśli Założyciela Ruchu Światło-Życie. Jednym z wiodących motywów jego nauczania i działania jest nawiązywanie (niekoniecznie wypowiedziane wprost, ale zawsze obecne gdzieś w tle) do starożytnego sformułowania, że chrześcijaninem nikt się nie rodzi, lecz nim się staje (fiunt non nascuntur christiani). Skoro więc chrześcijaństwo to nowa forma życia, konieczne jest uchwycenie w tym doczesnym życiu takiego momentu, w którym dokonuje się coś nowego i innego niż tylko to, co jest z naszego naturalnego urodzenia. Takim momentem jest chrzest, czyli zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Chrześcijanin, który przyjął tajemnicę Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, stale przeżywa swój chrzest w przekonaniu, że nie wystarczy mu tylko naturalne życie. Wierzy Ewangelii, która obwieszcza: w śmierci przyjętej w posłuszeństwie Bogu otwiera się brama nowego życia. Poznając tę nową perspektywę, chrześcijanin wchodzi w nią przez świadome akceptowanie straty czegoś z własnego życia, a ostatecznie samego tego życia. Zaczątek i osadzenie nowego życia tkwi właśnie w przyjęciu przez człowieka jakiegoś wymiaru własnej śmiertelności i porzuceniu własnej koncepcji życia.

bp Zbigniew Kiernikowski

ks. Franciszek Blachnicki, Umrzeć to zysk? O chrześcijańskim sensie istnienia. Wybór tekstów, Kraków 2022

„Trzy nawrócenia. Audiobook”

Nakładem Wydawnictwa Światło-Życie ukazał się drugi audiobook z serii „Pamiętniki ks. Franciszka Blachnickiego”, tym razem jest to książka „Trzy nawrócenia”.

„Samo nawrócenie miłości dokona się wtedy, gdy poznam, jak jestem miłowany”. (ks. Franciszek Blachnicki). Audiobook zawiera fragmenty pamiętników Czcigodnego Sługi Bożego mówiące o jego przygotowaniu do sakramentu kapłaństwa oraz 37 latach kapłańskiej posługi. Opisując tę drogę pod koniec swojego życia, ks. Blachnicki wyróżnił na niej trzy etapy wyznaczone przez trzy nawrócenia: nawrócenie wiary, nawrócenie nadziei i nawrócenie miłości. Dlatego właśnie ten zbiór zapisków został zatytułowany „Trzy nawrócenia”.

Książkę „Trzy nawrócenia” czyta aktor Dariusz Kowalski.

ks. Franciszek Blachnicki, Trzy nawrócenia. Audiobook

Figurka Niepokalanej Matki Kościoła

  • 35 cm
  • 140 zł