Relacja z Adwentowego Rejonowego Dnia Wspólnoty – Rejon Wrocław-Krzyki

11 grudnia w parafii św. Franciszka z Asyżu miał miejsce Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło–Życie. Małżeństwa z rejonu Wrocław-Krzyki formujące się w Kościele Domowym wraz z dziećmi przybyły aby wspólnie się modlić, wysłuchać konferencji, uczestniczyć w Eucharystii, dzielić się wiarą i wspólnie biesiadować. W tym roku dzień ten był tym bardziej wyjątkowy, iż przypadał na półmetek adwentu czyli „czas radości” symbolicznie oznaczony na wieńcu adwentowym zapaloną „Świecą Radości”. Temat przewodni spotkania był też wyjątkowy, bo dotyczył najważniejszego aspektu naszej wiary czyli Leiturgii.

Celebracja Dnia Wspólnoty rozpoczęła się namiotem spotkania w kościele a zaraz po nim miała miejsce parafialna msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Michała Olszańskiego. Służba liturgiczna w pełnej asyście oraz diakonia muzyczna zadbały o to by podkreślić piękno przeżywanej Eucharystii, która jest szczytem i źródło naszej wiary.

Po Mszy Św. członkowie Kościoła Domowego udali się do Rotundy na konferencję, spotkanie w grupach i agapę.

Konferencję na temat Liturgii wygłosił ks. Michał. Przekaz był bardzo czytelny: Eucharystia to największy dar Boga dla nas, to czas i miejsce gdzie Jezus spala się z miłości do nas. To moment gdzie Jezus uniża się i w pokorze staje się naszym pokarmem na życie wieczne.

Po konferencji przyszedł czas na wyczekiwane świadectwo. Basia i Piotr dzielili się swoim doświadczeniem przeżywania liturgii w rodzinie. Co poruszyło w świadectwie to wniosek, iż najważniejszy jest przykład rodziców – to w jaki sposób przeżywają oni adwent. Dobre uczynki to zadanie nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Podobnie rzecz się ma z uczęszczaniem na roraty i znajomością tradycji adwentowych. Polecana lektura to „Rytuał rodzinny”.

Następnym punktem dnia wspólnoty było przedstawienie się Diakoni Życia. Joanna Wojtczak odpowiedzialna za Diecezjalną Diakonię Życia gorąco zachęcała do włączenia się w działania diakonii gdyż jak to określiła „żniwo wielkie, ale robotników mało”. Zadania diakonii i kontakt znajdują się na stronie.

Po konferencji miały miejsce małe grupki podczas których uczestnicy poznawali symbolikę świec, ich rodzaje i rolę w różnych kościelnych uroczystościach oraz życiu chrześcijańskiej rodziny.

Dzień wspólnoty zakończył się radosną agapą w formie smakowitych przekąsek i słodkości oraz rozmów przy gorącej kawie.

Choć dzień był zimny to spotkanie wspólnotowe okazało się rozgrzewającą alternatywą na spędzenie niedzieli. Rozgrzewał zarówno temat ognia miłości Bożej w Eucharystii jak i otwartość kapłana, organizatorów i uczestników. Dzieci własnoręcznie zrobiły wspaniałe lampiony, którymi będą mogły podświetlać swoją drogę na roraty i rozgrzewać atmosferę tej niezwykłej adwentowej Eucharystii.

Bożena Kuczabińska

Zdjęcia, wykonane przez Marka Kuczabińskiego, dostępne są także jako album na Google Zdjęcia.