Relacja z Adwentowego Rejonowego Dnia Wspólnoty – Rejon Wrocław-Psie Pole

W niedzielę, 11 grudnia 2022 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pawłowicach spotkaliśmy się podczas Adwentowego Rejonowego Dnia Wspólnoty po raz ostatni w roku kalendarzowym i… pierwszy w nowym roku liturgicznym. Tematem spotkania była Liturgia.

Podczas mszy św. kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Michał Machał, skupiając się na chrześcijańskiej Nadziei – czystej, prostej, teologalnej. Jest Ona pięknym darem chrześcijaństwa dla świata. Jest Ona fundamentem wszystkich innych nadziei, bo pokładamy Ją w Jezusie Chrystusie. Adwent jest tym szczególnym czasem, gdy ponownie możemy zanurzyć się w tej głębokiej Nadziei, która jest ważnym elementem kerygmatu i pozwala nam wytrwać do końca, do momentu zjednoczenia się z Jezusem na krzyżu. Ksiądz Michał zapraszał również do swojej parafii na roraty, które w parafii odbywają się o świcie. Można dzięki temu doświadczyć konfrontacji ciemności z jasnością i dostrzec zwycięstwo światła. Okazuje się, że parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest jedną z nielicznych w okolicy, gdzie o takiej porze odbywają się te adwentowe msze. Uczestnictwo w nich wymaga wyrzeczeń, dyscypliny, uporządkowania rytmu dnia, wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu na sen, odpoczynek i pracę. Po mszy św. stworzono nam idealne warunki do modlitwy osobistej.

Następnie poszliśmy do salki wykładowej, gdzie ks. Radosław Rotman wygłosił katechezę, podczas której nawiązywał do martyrii, liturgii i diakonii, trzech fundamentów wspólnoty chrześcijańskiej. Swoje rozważania opierał na liście apostolskim papieża Franciszka „Desiderio desideravi”, który mówi o potrzebie formacji liturgicznej chrześcijan. Zostało również przywołane „zgromadzenie eucharystyczne” – określenie księdza Franciszka Blachnickiego, które tak bardzo stawia na żywy Kościół, z mocno zaakcentowanym zaangażowaniem w Eucharystię osób świeckich.

Po konferencji świadectwem przeżywania Adwentu w rodzinie podzielił się z nami Grzegorz Gocel. Opowiadał o tym, jak na przestrzeni lat przeżywany był wspólnie z dziećmi czas radosnego oczekiwania, dzielił się pewnymi pomysłami i praktycznymi radami.

Kolejnym punktem była praca w grupach. Tym razem nawiązaliśmy do tematu całego roku formacyjnego – Życia w Świetle i rozmawialiśmy właśnie o świetle i jego symbolice w Kościele.

Kiedy nadszedł czas agapy, usiedliśmy przy stołach ustawionych w przestronnej sali konferencyjnej, rozmawialiśmy i częstowaliśmy się domowymi wypiekami oraz słodkościami, popijając gorącą herbatę i kawę. Następny RDW już w marcu. Przyjedziecie?

Katarzyna Ferenc–Szydzisz

Zdjęcia, wykonane przez Katarzynę Kapelę, dostępne są także jako album na Google Zdjęcia.