Relacja z Jesiennego Rejonowego Dnia Wspólnoty – Rejon Wrocław-Psie Pole

17 października br. odbył się pierwszy w tym roku formacyjnym Rejonowy Dzień Wspólnoty. Gościła nas parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie gospodarzem jest ksiądz proboszcz Jan Adamarczuk. Miejsce, atmosfera świątyni i otwartość księdza proboszcza sprawiły, że czuliśmy się prawdziwie zaopiekowani. Diakonia liturgiczna wraz z diakonią muzyczną sprawiły, iż liturgia była bardzo uroczysta. Kazanie wygłosił ksiądz Maciej Paleczny. Z ambony mogliśmy usłyszeć bardzo dobitnie pytania: Czego pragniesz? Czego chcesz? Po co tu jesteś? To zapewne dało wiernym sporo do myślenia. Trafne sugestie sprawiły, iż wierni mogli w pełni pojąć, iż Jezus Chrystus chce wejść w każdą sferę naszego życia, nie po to, by ją przejąć, ale po to, by ją uleczyć i naprawić.

Po Mszy św. nasze pociechy przejęła prężnie działająca diakonia wychowawcza. Dzięki temu my, dorośli, mogliśmy wysłuchać bardzo ciekawej konferencji poświęconej tematowi dnia, Prawda-Krzyż-Wyzwolenie, wygłoszonej przez Grażynę Miąsik z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, osobę o bardzo dużej wiedzy i doskonałej pamięci. To dzięki niej mogliśmy posłuchać o tym, jak tworzyły się oazy, z jakimi inicjatywami ks. Franciszek wychodził do wiernych, a przede wszystkim do ministrantów. Jakże ważne były dla niego Oazy Dzieci Bożych. Drugim poruszonym aspektem było wyzwolenie oraz prawda, która do niego prowadzi. Prawdziwa wolność objawia się w momencie gdy weźmiemy nasz krzyż i otworzymy się na Chrystusa. Jakże ciekawym było stwierdzenie mówczyni, że już w latach 50-tych i 60-tych ks. Blachnicki głosił: jeśli chcesz być skuteczny i owocny to nie bój się mówić Panu Bogu o swoim życiu, wszelkich jego aspektach i o swojej pracy. Oddanie tego Bogu sprawi, że będziesz wolny od grzechu i słabości, które nas do niego prowadzą. A co za tym idzie, dokona się w nas wyzwolenie.

Konferencja była bogata w wiele faktów związanych z działalnością ks. Franciszka. Liczne odniesienia do trudnych czasów komunizmu i problemów jakie napotykał w tym czasie Ruch Światło-Życie sprawiały, że pani Grażyny słuchało się z dużym zainteresowaniem. Oby dobry Bóg obdarzył ją siłami i zdrowiem, aby jeszcze długo mogła świadczyć i opowiadać o niezwykłości i świętości Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachickiego. Jest cennym źródłem nie tylko dla Ruchu Światło-Życie, ale również dla wielu ludzi nauki, dzięki którym pamięć o ks. Franciszku nie zaginie.

Po konferencji nie było agapy, ale pogodny wieczór. Dzięki temu mogliśmy po raz kolejny się zintegrować, pośmiać, potańczyć, pośpiewać i oczywiście wykazać się w wielu ciekawych grach przygotowanych przez dobrze przygotowaną diakonię wychowawczą.

Maciej Misiak


Zdjęcia wykonał Tadeusz Oleksy. Dostępne są także jako album na Google Zdjęcia.