Relacja z Wielkopostnego Rejonowego Dnia Wspólnoty – Rejon Wrocław-Psie Pole

W dniu 13 marca miało miejsce bardzo szczególne wydarzenie. Otóż Drodzy, odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty. Gościła nas parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na wrocławskich Pawłowicach. Miejsce oddalone od zgiełku miasta, położone wśród rozległej niskiej zabudowy domków jednorodzinnych. Mszy przewodniczył ksiądz Jan Adamarczuk będący moderatorem naszego rejonu, a Słowo Boże głosił do nas gospodarz goszczącej nas parafii ks. proboszcz Michał Machał. Czas mszy ubogaciła nam bardzo prężnie działająca diakonia muzyczna. Piękne śpiewy i różnorodne barwy głosów pozwoliły nam głęboko przeżyć ten szczególny czas.

Głoszone Słowo Boże poruszało jakże ważny temat naszej wiary i życia – KRZYŻ. Mówca bardzo umiejętnie przeprowadził nas przez historię symbolu krzyża, jego wymiar duchowy, tłumacząc czym może dla nas być. Każdy z nas zmaga się z jakimś krzyżem. To może być choroba, nałóg, utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego. Jednakże Pan Bóg w swojej nieskończonej miłości do nas nie nakłada na nas krzyża, którego nie moglibyśmy udźwignąć. Musimy jedynie oddać Panu nasze całe życie, On chce w nim być i uczestniczyć.

W kontekście sytuacji wojny, w jakiej się znaleźliśmy, konkluzja Słowa Bożego była taka, że Europa i Świat przysnął. Ta niepewność przyszłości sprawia że ludzkość musi się mocno otrząsnąć i przebudzić tak, by nasze działania prowadzone były w Duchu. Koniecznym jest uporządkowanie naszego życia, aby nie było w nim chaosu. Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko tez będzie na swoim miejscu.

Po Mszy św. dzieci zostały zabrane przez diakonię wychowawczą. Teren blisko kościoła, a także pomieszczenia na plebanii, pozwoliły naszym pociechom bardzo dobrze przeżyć ten czas. Dużo przestrzeni i wiele pomieszczeń sprzyjały ciekawym aktywnościom i zabawom. Wszyscy, nie tylko najmłodsi, zgodnie stwierdzili, że to był jeden z najlepszych RDW.

A my, dorośli, pozostaliśmy w świątyni na drodze krzyżowej. Małżonkowie z sześciu kręgów Domowego Kościoła odczytywali fragmenty wypowiedzi Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wsłuchując się w te fragmenty mogliśmy poznać, z czym zmagali się duchowni. Jak radzili sobie z pokusami, czy ich „krzyże” były przygniatające, czy potrafili przekuć je w owoce przynoszące wielokrotność dobra. Zdecydowanie było to doskonałe źródło do czerpania inspiracji i siły do pokonywania własnych słabości, szczególnie w tym jakże ważnym dla nas czasie Wielkiego Postu.

Niesieni emocjami drogi krzyżowej spotkaliśmy się w mały grupach. Tu słuchaliśmy innych, czerpaliśmy i dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami. To był ważny element naszego RDW. Było inspirująco i owocnie.

Po wszystkim nastał czas na agapę. Celebrowaliśmy ten dzień na słodko i zdrowo. Z radością i uśmiechem mogliśmy razem wspólnie cieszyć się swoją obecnością. A wszystko to przy pięknym, przygotowanym przez gospodarzy specjalnie na okazję RDW, krzyżu stojącym w eksponowanym miejscu.

Maciej Misiak


Zdjęcia wykonała Katarzyna Kapela, dostępne są także jako album na Google Zdjęcia.